Reklama

Reklama

Zaostrzenie przepisów sanitarnych. Dekret biskupa diecezji opolskiej

Zmniejszenie dopuszczalnej liczby miejsc w świątyniach oraz powiększenie dystansu na zewnątrz kościołów - to część zapisów dekretu biskupa diecezji opolskiej ks. Andrzeja Czai. W dokumencie mowa też o dyspensie od obowiązku uczestnictwa w nabożeństwach.

Na stronie diecezji opolskiej opublikowano najnowszy dekret, w którym biskup Andrzej Czaja określa zasady funkcjonowania instytucji kościelnych w obliczu zaostrzonych przepisów sanitarnych.

Wewnątrz i na zewnątrz świątyni

Zgodnie z dekretem w kościołach czy kaplicach w obrzędach kultu religijnego nie może uczestniczyć więcej niż jedna osoba na 20 metrów kwadratowych, zachowując dystans między sobą nie mniejszy niż 1,5 m, chyba że wspólnie zamieszkują. Informacje o dopuszczalnej liczbie wiernych mają być wywieszone na głównych drzwiach kościoła bądź w ich pobliżu. Na zewnątrz świątyń nie obowiązują limity wiernych, a jedynie konieczność zasłaniania ust i nosa oraz dystansowanie się na odległość nie mniejszą niż 1,5 metra.

Reklama

Biskup zobowiązał wiernych do zakrywania maską ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego bądź w ich otoczeniu. Dotyczy to również koncelebransów i usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe.

Dyspensa od udziału w mszy

Biskup Czaja podtrzymał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej osobom w podeszłym wieku i innym poważnie zagrożonym z uwagi na tzw. choroby towarzyszące czy stan błogosławiony, osobom z objawami infekcji, przebywającym w kwarantannie i samoizolacji, odczuwającym wzmożoną obawę przed zakażeniem oraz tym wszystkim, którzy nie z własnej winy nie mogą uczestniczyć w liturgii (np. ze względu na ustanowione ograniczenia nie dostaną się do kościoła).

Zachęcając do transmitowania mszy świętych i nabożeństw dla wiernych, którzy nie mogą w nich fizycznie uczestniczyć, autor dekretu przypomina, że nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu. W czasie rozdzielania wiernym Komunii świętej wszyscy komunikujący mają mieć bezwzględnie zasłonięte usta i nos.

Wizyty u chorych

"Zachowując nadzwyczajne środki ostrożności, należy sprawować posługę duszpasterską wobec tych chorych, którzy o to proszą. Posługę tę nadal pełnić mogą jedynie duchowni. Odwiedzając chorych, duchowni mają mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce przed wizytą w każdym domu, a także po niej. Jeśli chodzi o posługę wobec zarażonych SARS-CoV-2 oraz chorych na COVID-19, to jest ona sprawowana w dedykowanych szpitalach, zajmujących się leczeniem tylko tej choroby, natomiast w przypadku chorych, przebywających w swoich mieszkaniach, posługa wobec nich odbywa się w ścisłym porozumieniu i współpracy ze stacjami opieki Caritas" - przypomina biskup.

Odnosząc się do pozostałych kwestii duszpasterskich, biskup Czaja namawia duchownych do ograniczania spotkań prywatnych, a podczas przyjmowania interesantów w kancelariach parafialnych i zakrystiach wszystkie osoby - zarówno duchowne, jak i świeckie - zobowiązane są do zasłaniania ust i nosa. 

Dekret będzie obowiązywał do czasu jego odwołania.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom – darmowy program TUTAJ

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy