Reklama

Reklama

Zakażenia koronawirusem. Ministerstwo opublikowało dane

Minionej doby badania potwierdziły 1170 zakażeń koronawirusem, w tym 233 ponowne - dowiadujemy się z piątkowego raportu przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia. W sumie zmarły 24 osoby. Tydzień wcześniej odnotowano więcej przypadków zakażeń.

Minionej doby badania potwierdziły 1170 zakażeń koronawirusem, w tym 233 ponowne. Zanotowano 24 przypadki śmierci, w tym trzy z powodu samego SARS-CoV-2, a 21 z chorobami współistniejącymi. Wykonano 8442 testy w kierunku SARS-CoV-2.

Dobę wcześniej odnotowano 1519 w tym 296 ponownych. Zmarło 18 osób. Wykonanych zostało 9799 testów. 

Tydzień temu, 14 października, badania potwierdziły 1748 zakażeń koronawirusem, w tym 285 ponownych. Zanotowano 22 zgony osób z COVID-19.

Łącznie - jak podano - od czwartego marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 333 591 przypadków. Zmarło 118 015 osób z COVID-19.

Reklama

KE zaakceptowała szczepionkę Moderny na podwarianty Omikrona

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że zatwierdziła dostosowaną szczepionkę amerykańskiej firmy Moderna, skierowaną przeciwko podwariantom BA.4 i BA.5 wariantu Omikron koronawirusa.

Zatwierdzona szczepionka Spikevax jest przeznaczona dla dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat, które przeszły już podstawowy cykl szczepienia przeciwko COVID-19.

Jest to druga dostosowana szczepionka Spikevax, którą KE zatwierdziła. Szczepionka Moderny ukierunkowana na Omikron BA.1 i oryginalny szczep tego wariantu została zatwierdzona we wrześniu br.

W środę rekomendację w sprawie szczepionek na podwarianty BA.4 i BA.5 wydała Europejska Agencja Leków (EMA), która podkreśliła, że strategią UE jest posiadanie szerokiej gamy dostosowanych szczepionek, które są skierowane przeciwko różnym wariantom SARS-CoV-2, aby państwa członkowskie miały różne możliwości zaspokojenia swoich potrzeb podczas planowania kampanii szczepień.

Zdaniem EMA jest to kluczowy element ogólnej strategii zwalczania pandemii, ponieważ nie można przewidzieć, jak wirus będzie ewoluował w przyszłości i jakie warianty będą krążyć tej zimy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy