Reklama

Reklama

Zakaz lotów. Na liście może się znaleźć 31 państw, w tym Francja

- Na nową listę z zakazem lotów ma zostać wpisanych 31 państw, w tym Francja - poinformował w czwartek 10 września wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Zastrzegł, że to projekt, w czasie konsultacji liczba państw oraz kierunków może ulec zmianie.

Horała wyjaśnił na konferencji prasowej, że w czwartek ma zostać opublikowany projekt rozporządzenia zawierającego nową listę państw z zakazem lotów. Będzie ona obowiązywać między 16 a 29 września.

Wiceminister powiedział, że na opublikowanej w czwartek liście znajdzie się 31 krajów, w tym m.in. Francja. Przedstawiciel MI zastrzegł jednak, że będzie to na razie wstępna propozycja, która ma być jeszcze konsultowana.

- Ostateczna liczba państw może się jeszcze zmienić - zaznaczył.

- Na nowej liście znajduje się wstępnie 31 państw. Planujemy znieść obostrzenia w przypadku 14 państw. Niestety, musimy wprowadzić w stosunku do jednego państwa dość istotnego - Francji - powiedział.

Reklama

Nowa lista

Horała wyjaśnił, że w momencie przygotowania projektu rozporządzenia współczynnik zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców we Francji wynosił 120 przypadków. - Znacząco powyżej powyżej 90 przypadków tej podwyższonej granicy. W Polsce jest to niewiele ponad 20 przypadków - podkreślił.

Przedstawiciel MI poinformował przy tym, że w nowym rozporządzeniu zostanie podniesiony próg zachorowań - z 60 do 90 przypadków na 100 tys. mieszkańców - przy przekroczeniu którego wprowadza się zakaz lotów.

- Z nowej listy mają zniknąć Albania, Malta, Rumunia oraz Indie - poinformował Horała.

Na liście mają z kolei się znaleźć państwa europejskie: Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Kosowo, Luksemburg, Mołdawia; siedem państw Azjatyckich: Bahrajn, Kuwejt, Irak, Izrael, Malediwy, Katar, Liban; siedem państw z Ameryki Północnej i Środkowej: Bahamy, Belize, Gwatemala, USA, Honduras, Kostaryka, Panama; osiem z Ameryki Łacińskiej: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Paragwaj, Peru i Surinam oraz dwa kraje afrykańskie: Namibia oraz Republika Zielonego Przylądka.

Możliwe zmiany na liście

Wiceminister dodał, że projekt, który ma zostać opublikowany jeszcze w czwartek opiera się na danych, które są dostępne "w tym momencie". Wskazał, że po weekendzie, kiedy spłyną najnowsze dane dot. zachorowań na koronawirusa, ostateczna liczba państw na liście może ulec zmianie. Dodał, że dotyczy to np. Francji, Malty, Albanii, Rumunii i Chorwacji.

Horała poinformował, że utrzymana została dopuszczalność lotów czarterowych, które zostały zorganizowane przed wejściem nowego rozporządzenia w życie. Dodał, że resort postanowił wprowadzić mechanizm pozwalający zdjąć zakaz lotu, jeśli jakieś państwo będzie wymagało od pasażerów aktualnego negatywnego testu w kierunku COVID-19.

Wiceminister pytany przez dziennikarzy o zalecenia KE ws. ograniczeń lotów w związku z koronawirusem zaznaczył, że stosowany przez Polskę zakaz lotów "jest instrumentem zmniejszającym prawdopodobieństwo przeniesienia epidemii do Polski, nie chodzi o to, by całkowicie odciąć komunikację".

Dodał, że zalecenia Komisji są analizowane przez ministerstwo i "będziemy się starać je adaptować". Horała zwrócił jednak uwagę, że nie są one komplementarne z polskimi przepisami.

- Część państw zamiast zakazów lotów stosuje kwarantanny (...) Na razie zostajemy przy zakazie - przypomniał.

Zapewnił jednocześnie, że kryteria będą łagodzone, o ile sytuacja epidemiczna w innych krajach będzie lepsza.

Do 15 września obowiązuje nadal zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych do 44 krajów m.in. do Hiszpanii, Malty, Mołdawii, Czarnogóry, czy Stanów Zjednoczonych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama