Reklama

Reklama

Wznowienie szczepień ochronnych u dzieci. Komunikat Ministerstwa Zdrowia

- Od 18 kwietnia wznawiamy obowiązkowe szczepienia – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Chodzi m.in. o szczepienie dzieci po porodzie i dzieci do 24. miesiąca życia. Zaleca się też dodatkowo szczepienie przeciwko pneumokokom i przeciwko grypie.

"Wspólnie z konsultantami epidemiologii, neonatologii, medycyny rodzinnej, stwierdziliśmy, że należy już rozpocząć z powrotem proces bieżących szczepień ochronnych" - oświadczył rzecznik resortu zdrowia podczas konferencji prasowej. 

"Mówimy o zaleceniu powrotu do szczepień dzieci po porodzie, dzieci do 24. miesiąca życia i wszystkich osób, u których choroby wskazują na konieczność zaszczepienia" - podkreślił. Zaznaczył także, że w czasie pandemii należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsca, w których odbywają się obowiązkowe szczepienia, personel medyczny oraz osoby, w tym dzieci, które będą się szczepić.

Reklama

Według niego powrót do obowiązkowych szczepień, może też uchronić przed kolejnymi chorobami, bo - jak zauważył - COVID-19 "nie jest dzisiaj jedyną chorobą".

"Dodatkowo zalecamy, żeby szczepić przeciwko pneumokokom i przeciwko grypie. To jest bardzo ważna rzecz, bo dużo chorób płuc, to nie tylko choroby płuc po COVID-19, ale również po grypie. Jeżeli zaszczepimy się przeciwko grypie, może to nas uchronić przed powikłaniami w zakresie chorób płuc" - zauważył Andrusiewicz.

Komunikat Ministerstwa Zdrowia

Minister i szef sanepidu zalecili wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach programu szczepień ochronnych u dzieci, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego.

Wznowione mają być w szczególności: szczepienia na oddziałach noworodkowych; szczepienia obowiązkowe, które powinny być wykonane do 24. miesiąca życia oraz szczepienia z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne.

Wznowione mają być też szczepienia poekspozycyjne przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu b, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku. Realizowane mają być też inne szczepienia ochronne, których konieczność podania lub dokończenie wynika z charakterystyki produktu leczniczego.

MZ i GIS rekomendują ponadto upowszechnianie szczepień przeciwko pneumokokom oraz grypie w grupach ryzyka dorosłych, w tym osób po 60. roku życia i przewlekle chorych. Przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają bowiem zachorowaniom na zapalenie płuc. Rekomendowane jest także szczepienie przeciwko krztuścowi kobiet w ciąży.

Zasady bezpieczeństwa

Zasady bezpieczeństwa, jakie należy zachować w czasie szczepienia w okresie pandemii koronawirusa SARC-CoV-2 obejmują m.in. stosowanie ogólnie zalecanych środków ochrony na terenie placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czyli m.in. używanie przez personel maseczek na usta i nos oraz rękawiczek jednorazowych.

MZ i GIS podnoszą, że personel medyczny musi zachować wszelkie zasady dotyczące zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kropelkową lub bezpośredniego kontaktu. Chodzi nie tylko o higienę rąk i przyjmowanie w odzieży roboczej lub ochronnej, która nie miała kontaktu z pacjentami z objawami ostrej infekcji, ale także np. o dezynfekcję powierzchni, z którymi styka się pacjent, takimi jak kozetka czy stół do badania niemowląt.

Resort wyjaśnia też, że szczepienia należy wykonywać w wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami ostrej infekcji.

Dzieci z jednym zdrowym opiekunem należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, aby w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób.

W razie braku poczekalni i gabinetu tylko dla dzieci zdrowych, szczepienia powinny odbywać się w godzinach porannych (w pierwszych godzinach po otwarciu przychodni), przed godzinami przyjęć pozostałych pacjentów.

Kwalifikacja do szczepienia w formie teleporady

MZ i GIS zalecają włączenie teleporady medycznej na etapie wywiadu epidemiologicznego i wstępnej kwalifikacji do szczepienia. W trakcie ustalania terminu szczepienia należy poinformować opiekuna lub rodzica, że z dzieckiem może przyjść tylko jedna osoba, bez objawów infekcji. 

Personel medyczny ma przeprowadzić wywiad dotyczący stanu zdrowia pozostałych domowników.

Ministerstwo wskazuje, że należy odroczyć szczepienia, jeżeli w domu znajduje się osoba: z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie, kwarantannowana lub poddana izolacji w warunkach domowych.

Szczepienie można przeprowadzić, jeżeli nie ma epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i u jego opiekunów lub innych domowników. Chodzi np. o sytuację powrotu w ciągu 14 ostatnich dni z rejonów o dużej i utrwalonej transmisji SARS-CoV-2 lub kontaktu w czasie ostatnich dwóch tygodni z osobą zakażoną, chorą na COVID-19 lub przebywającą na kwarantannie.

Szczepienie można przeprowadzić, gdy zarówno dziecko, jak i rodzic lub opiekun, a także ich domownicy nie mają objawów ostrej infekcji typu gorączka, kaszel, duszność czy biegunka, które mogłyby wskazywać na COVID-19. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama