Reklama

Reklama

Wsparcie dla DPS-ów. Marlena Maląg: Zabezpieczony miliard złotych

"W całym kraju na wsparcie DPS-ów w sumie zabezpieczony jest 1 mld zł, już ok. 380 mln zł jest przekazywanych do tych ośrodków. Na dzisiaj 25 spośród 824 DPS-ów jest objętych kwarantanną" - poinformowała w piątek, 22 maaj, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRPiPS i szef MON Mariusz Błaszczak na konferencji przed Domem Pomocy Społecznej w Niedabylu (woj. mazowieckie) podsumowali działania pomocowe rządu skierowane do pensjonariuszy placówek opiekuńczych.

"W całym kraju na wsparcie DPS-ów w sumie zabezpieczony jest 1 mld zł, już tych pieniędzy, które są poprzez regionalne Ośrodki Pomocy Społecznej przekazywane, jest około 380 mln zł. Te środki przekazywane są m.in. także na podniesienie dodatków dla personelu, który pracował w systemie rotacyjnym, który wymagał też przede wszystkim zabezpieczenia" - mówiła Maląg.

Reklama

Minister dodała, że w Polsce funkcjonują 824 DPS-y, a na dzisiaj 25 spośród nich jest objętych kwarantanną. "A pensjonariuszy, którzy mają stwierdzony COVID-19 jest ok. 0,42 proc. na wszystkich 80 tys. pensjonariuszy, którzy są w DPS-ach" - powiedziała Maląg.

Wsparcie żołnierzy

Szef MON podkreślił, że żołnierze Wojska Polskiego nieśli pomoc potrzebującym od pierwszego dnia epidemii. Wymienił tu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. "Terytorialsi są zawsze blisko, są zawsze gotowi, sprawdzili się dlatego, że byli zaangażowani, byli ofiarni" - ocenił.

Przypomniał, że w Polsce są 824 Domy Pomocy Społecznej, z czego 536 zostało objętych wsparciem żołnierzy WOT, którzy dostarczają do nich żywność, pobierają próbki do badań, w razie potrzeby ewakuują podopiecznych i dezynfekują obiekty.

Szef MON mówił też o żołnierzach wojsk operacyjnych - logistykach, i żołnierzach wojsk chemicznych - którzy również są angażowani w walkę z epidemią. "Żołnierze WP udowodnili po raz kolejny, że można na nich liczyć" - powiedział Błaszczak.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy