Reklama

Reklama

Wracają restrykcje w woj. mazowieckim i lubuskim. Opublikowano nowelizację rozporządzenia

Od poniedziałku w woj. mazowieckim i lubuskim wrócą bardziej rygorystyczne obostrzenia pandemiczne. Zamknięte będą między innymi hotele i instytucje kultury - wynika z opublikowanej w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w stanie epidemii. Od poniedziałku w kilku regionach wraca nauczanie hybrydowe.

Szczególnie zagrożone zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 są województwa warmińsko-mazurskie, pomorskie, mazowieckie i lubuskie - napisano w nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z 11 marca w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

Oznacza to, że od poniedziałku 15 marca w woj. mazowieckim i lubuskim zamknięte będą hotele, instytucje kultury, baseny i obiekty sportowe. Ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. W klasach I-III szkół podstawowych nauczanie będzie się odbywać w trybie hybrydowym. Takie regulacje obowiązują już od soboty 27 lutego na Warmii i Mazurach, a od najbliższej soboty na Pomorzu.

Reklama

Najnowsze przepisy poszerzają również grupę 1B, czyli osoby przewlekle chore, które szczepione będą od 15 marca. Dołączono tutaj pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia.

Do tej pory zakwalifikowani do tej grupy byli pacjenci, którzy rozpoczęli chemioterapię lub radioterapię po 31 grudnia 2019 r., jak również dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek, poddawani wentylacji mechanicznej, przed i po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne.

Nauczanie hybrydowe w kolejnych województwach

Zmiany obejmą także szkoły. Komunikat w tej sprawie wydał resort edukacji i nauki.

MEiN poinformowało, że w woj. warmińsko-mazurskim na kolejne dwa tygodnie zostają utrzymane ograniczenia dla uczniów klas I-III szkół podstawowych - będą polegać na prowadzeniu nauczania hybrydowego. Dodatkowo, od poniedziałku uczniowie klas I-III szkół podstawowych z województw lubuskiego, mazowieckiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego będą mieli zajęcia prowadzone w trybie hybrydowym.

Resort wskazał, że dyrektor szkoły jest zobowiązany zorganizować naukę w taki sposób, aby nie więcej niż 50 proc. uczniów miało zajęcia w budynku szkoły. Co najmniej 50 proc. uczniów ma mieć lekcje w formie zdalnej.

MEiN napisało, że nie wskazuje, ile dni jedna grupa uczniów powinna być w szkole, a ile dni - druga. "To decyzja dyrektora, który ustali harmonogram prowadzenia zajęć, biorąc pod uwagę - w miarę możliwości - równomierne i naprzemienne rozdzielenie nauki na tryb zdalny i stacjonarny" - napisano.

"Dzieci i młodzież ze starszych klas nadal uczą się zdalnie. W pozostałych województwach nic się nie zmienia. Szkoły i placówki oświatowe w najbliższych dwóch tygodniach będą funkcjonowały na dotychczasowych zasadach" - podkreślił resort. Utrzymane są również zasady pracy placówek wychowania przedszkolnego.

MEiN przypomina, że w pozostałych częściach kraju szkoły i placówki, w tym szkoły i placówki specjalne, będą funkcjonowały tak jak dotychczas. 

"Ponadto utrzymane zostały dotychczasowe rozwiązania dotyczące dziecka niepełnosprawnego lub ucznia, który nie ma możliwości nauki w domu. Bez zmian pozostają zasady, na jakich funkcjonują szkoły podstawowe i ponadpodstawowe: sportowe, mistrzostwa sportowego oraz szkoły z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego" - poinformował resort

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy