Reklama

Reklama

Wojciech Andrusiewicz: Najgorsza sytuacja epidemiczna jest na wschodzie Polski

Resort zdrowia informuje o nasileniu epidemii na wschodzie Polski. Na Lubelszczyźnie zajętych jest około 56 proc. łóżek szpitalnych, na Podlasiu 46 proc., a na Podkarpaciu 42 proc. - przekazał we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 1325 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 46 osób z COVID-19. Miesiąc wcześniej, 5 września, resort informował o 324 przypadkach zakażeń, nie zmarła wówczas żadna osoba z COVID-19.

Rzecznik MZ, komentując najnowszy bilans epidemii COVID-19 w Polsce wskazał, że dane pokazują wzrosty tygodniowe o ok. 47 proc.

- Widzimy niestety rozwój epidemii w trzech województwach. Widzimy, że pod kątem wykorzystania łóżek szpitalnych Podlasie już niestety przegoniło Podkarpacie. Mamy w tej chwili na Lubelszczyźnie zajętych około 56 proc. łóżek. Na Podlasiu zajętych jest 46 proc. łóżek, a na Podkarpaciu 42 proc. - poinformował Andrusiewicz.

Reklama

Powyżej 200 pacjentów w Podlaskiem

"Z niepokojem obserwuję wzrost liczby osób w szpitalach chorujących na COVID-19. Mamy wprawdzie opracowany plan zabezpieczenia miejsc dla takich pacjentów, który polega na stopniowym zwiększaniu liczby tzw. łóżek covidowych, ale wolałbym takiej sytuacji uniknąć. To obciążenie dla personelu medycznego, to dramat rodzin, które muszą być rozdzielone z chorującymi bliskimi, dlatego apeluję do mieszkańców naszego regionu, zaszczepmy się i zatrzymajmy kolejną falę pandemii" - podkreśla cytowany w komunikacie wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W szpitalach w regionie jest 407 łóżek dla pacjentów z COVID-19, zajęta jest połowa z nich.
Hospitalizowanych jest 212 pacjentów, tyle, ilu było - dla porównania - w maju 2021 r - podało biuro prasowe wojewody podlaskiego.

Większa baza łóżek

Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że wojewodowie na bieżąco zwiększają bazę łóżek. 

- Jesteśmy w stanie w ciągu 24 do 48 godzin zwiększyć bazę łóżkową do około 11-12 tys. i w kolejnych dniach zwiększać do 17-20 tys. Na dzisiaj jeszcze takiej potrzeby nie ma, ale po regionach, w których sytuacja jest najtrudniejsza widać, że ta baza łóżkowa się zwiększa - zaznaczył rzecznik.

Zaapelował o przestrzeganie zasad epidemicznych.

5 tys. zakażeń dziennie

- Epidemia nie minęła, zaraz będziemy na poziomie mniej więcej 5 tys. zakażeń, więc to jest czas, gdzie powinniśmy wszyscy dbać o siebie i dbać o resztę współobywateli, zasłaniając nos i usta - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia przekazało we wtorek, że w szpitalach jest 1963 chorych z COVID-19, w tym 195 pacjentów podłączonych do respiratorów. MZ poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6989 łóżek i 700 respiratorów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje