Reklama

Reklama

Wojciech Andrusiewicz: Na konto Ministerstwa Zdrowia wpłynęło 24,6 mln złotych

Na konto Ministerstwa Zdrowia wpłynęło 24,6 mln zł w ramach należności za niedostarczone przez spółkę E&K na początku pandemii respiratory – poinformował rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Reklama

Wojciech Andrusiewicz podał, że kwota ta stanowi około połowy należności, jaką ma do spłacenia kontrahent, na poczet drugiej części zabezpieczono sprzęt.

Reklama

- Na konto Ministerstwa Zdrowia wpłynęło przed chwilą 24,6 mln zł, odblokowane przez sąd, w ramach należności ze strony spółki E&K. Kwota ta stanowi około połowy zaległości, którą do spłacenia ma kontrahent. Na poczet drugiej połowy komornik zajął 418 respiratorów na Lotnisku Okęcie - powiedział rzecznik resortu zdrowia.

Komornik zajął respiratory

Wiosną 2020 roku Ministerstwo Zdrowia podpisało umowę ze spółką E&K. Firma, która miała dostarczyć 1241 respiratorów, nie wywiązała się jednak ze zobowiązań - dostarczyła jedynie 200 sztuk, mimo że rząd wcześniej wpłacił jej 154 miliony złotych zaliczki (cała umowa opiewała na 200 mln zł).

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju ubiegłego roku, resort zdrowia odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

W połowie lutego tego roku komornik zajął 418 respiratorów na Lotnisku Chopina na rzecz roszczeń Ministerstwa Zdrowia za niedostarczone przez spółkę urządzenia. Każda sprzedaż sprzętu przez właścicieli wymaga zgody MZ i przekazania jej środków z transakcji. Według ówczesnych, nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej, wartość urządzeń to co najmniej 25 tys. euro za sztukę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje