Reklama

Reklama

Wiceminister zdrowia: Wydaje się, że osiągnęliśmy szczyt trzeciej fali pandemii

- Wydaje się, że w tym tygodniu osiągnęliśmy szczyt trzeciej fali pandemii - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przekazał, że przed świętami wielkanocnymi rząd nie planuje wprowadzać dodatkowych obostrzeń.

Wiceminister Waldemar Kraska wziął udział w zdalnej konferencji prasowej z wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem.

- Myślę, że w tej chwili jesteśmy na szczycie trzeciej fali pandemii w Polsce. Mówię na szczycie, bo wydaje się, że ten szczyt osiągnęliśmy w tym tygodniu. Obserwując sytuację w naszym kraju, widzimy, że w tej chwili dość trudna sytuacja jest w województwach zachodnich i południowych, troszkę lepsza jest na północy czy na wschodzie - pokreślił Kraska.

Wiceminister zaznaczył, że w woj. kujawsko-pomorskim sytuacja była znacznie gorsza kilkanaście tygodni temu, a w tej chwili zaczyna się stabilizować. Współczynnik reprodukcji wirusa w tym regionie waha się w granicach 1,1 (w woj. warmińsko-mazurskim - 0,9).

Reklama

Apel przed świętami wielkanocnymi

- Wszystko zależy od nas samych. Przed nami są święta Wielkiej Nocy, więc mój apel, żebyśmy jednak zostali w domu wśród najbliższych, ponieważ każde kontakty powodują to, że koronawirus niestety się rozprzestrzenia, jego aktywność jest coraz większa. Musimy jeszcze te dwa, trzy tygodnie wytrzymać, zdać egzamin - myślę, ostatni w tej pandemii. Wiemy, że szczepienia ruszają na masową skalę. Myślę, że niedługo uzyskamy populacyjną odporność - mówił wiceminister.

Czytaj też: Dr Sutkowski ostrzegaprzed brytyjską mutacją. "Jest groźna dla dzieci"

Różnice między drugą a trzecią falą

Kraska podkreślił, że trzecia fala pandemii jest zdecydowanie inna niż poprzednia, gdyż na szczycie drugiej fali jesienią w polskich szpitalach było około 23 tys. pacjentów, a teraz jest ponad 31 tys. Zaznaczył, że nie tylko przybywa osób zakażonych, ale także przybywa osób hospitalizowanych i więcej pacjentów musi korzystać z respiratorów.

Wiceminister wskazał, że to wszystko powoduje, że obciążenie służby zdrowia jest zdecydowanie większe, a liczba pacjentów, którzy przetaczają się przez szpitale, powoduje, że wydolność służby zdrowia jest bardzo zagrożona. Zaznaczył, że istnieje jednak pewien bufor bezpieczeństwa, jeśli chodzi o łóżka covidowe i miejsca respiratorowe.

Nowe obostrzenia przed Wielkanocą?

Kraska, pytany przez dziennikarzy, zapewnił, że nie planuje się przed Wielkanocą wprowadzenia godziny policyjnej i zakazu przemieszczania się.

Z nowym raportem Ministerstwa Zdrowia można zapoznać się TUTAJ.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama