Reklama

Reklama

Wiceminister zdrowia o wyborze szczepionki przez pacjenta: Na tym etapie tego nie przewidujemy

- Na tym etapie szczepień nie przewidujemy, aby pacjent sam mógł wybrać, którym z preparatów zostanie zaszczepiony przeciw COVID-19 - stwierdził Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Dodał także, że wszystkie dostępne w Polsce szczepionki są bezpieczne i skuteczne.

Wiceminister zdrowia pytany był w czwartek w TVP Info czy senior może wybrać, jakim preparatem będzie zaszczepiony przeciw COVID-19. - W tej chwili na tym etapie nie przewidujemy, aby pacjent wybierał sobie daną szczepionkę - odpowiedział Kraska.

Preparat taki, jaki znajduje się w punkcie szczepień

Przypomniał, że obecnie dla osób powyżej 70. roku życia są przeznaczone dwa produkty: szczepionki firmy Pfizer i Moderna, dla pozostałych grup wiekowych cztery preparaty: AstraZeneca, Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson.

Wskazał, że pacjent otrzymuje taką szczepionkę, jaka w danym momencie jest w punkcie szczepień.

Reklama

Zobacz także: Zaszczepieni, a zakazili się COVID-19

"Wszystkie szczepionki są bezpieczne i skuteczne"

- Wszystkie te preparaty, które są dostępne na naszym rynku, są bezpieczne i skuteczne, są dopuszczone przez Europejską Agencję Leków. Każdy preparat powoduje to, że nie będziemy przechodzili, nawet jeśli ulegniemy zakażeniu, choroby w sposób ciężki - podkreślił wiceminister.

Odniósł się też do pytania o to, czy możliwe jest otrzymanie pierwszej dawki szczepionki jednym preparatem, a drugiej innym. Zaznaczył, że sprawa ta była bardzo szczegółowo analizowana.

- Z tego, co widzimy, firmy nie rekomendują, aby łączyć między sobą preparaty dwóch różnych firm, także Światowa Organizacja Zdrowia nie rekomenduje takiego sposobu podania i takiego cyklu szczepień - powiedział Kraska.

Ładowanie...
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy