Reklama

Reklama

Wiceminister zdrowia: Jesteśmy przed drugą falą epidemii

"Jesteśmy przed drugą falą epidemii. W poniedziałek w resorcie zdrowia zbierze się specjalny zespół, który przygotowuje strategię na jesień" - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Nie wykluczył przywrócenia obowiązku noszenia maseczek na ulicy. Zapowiedział też, że decyzja w sprawie powrotu do szkół będzie podjęta na tydzień lub dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego.

W Programie Trzecim Polskiego Radia Waldemar Kraska był w poniedziałek (27 lipca) pytany o to, na jakim etapie epidemii jesteśmy.

"Jesteśmy przed drugą falą. Nie ma tak wielkiego znaczenia, jakbyśmy to numerowali. Jesienią zachorowań na pewno nam przybędzie, pojawi się także epidemia grypy" - wyjaśnił wiceszef Ministerstwa Zdrowia.

Strategia na drugą falę

Kraska poinformował, że w poniedziałek w resorcie zbierze się zespół, który ma badać ewentualną drugą falę koronawirusa i opracować na nią strategię. Poruszany będzie m.in. temat wesel, które - jak mówił wiceminister - organizowane są powyżej obecnie dopuszczonego w przepisach limitu 150 osób. Zauważył, że przestrzeganie tego limitu powinno być w interesie organizatorów imprez rodzinnych, bo "niejednokrotnie jedynym wspomnieniem z takiego wesela może być to, że całe wesele zostało zakażone koronawirusem".

Reklama

Wrócą maseczki na ulicy?

Wiceminister, zapytany o to, czego uczą nas doświadczenia innych krajów w walce z epidemią, poinformował, że podczas posiedzenia powołanego w ministerstwie zespołu będą analizowane działania krajów Europy Zachodniej, "czy nie przenieść niektórych wzorców do Polski".

"Na przykład obowiązek noszenia maseczek w wielu krajach jest bardziej rozszerzony niż u nas" - wskazał. Kraska doprecyzował, że chodzi o zakrywanie ust i nosa na ulicy i że podczas posiedzenia zespołu eksperci i krajowi konsultanci wypowiedzą się, czy ponownie wprowadzić u nas obowiązek noszenia maseczek.

"Jesień może być momentem przełomowym"

"Chcemy wypracować strategię na jesień. Rzeczywiście, jesień może być momentem przełomowym, jeśli chodzi o koronawirusa. Myślę, że do końca sierpnia będziemy mieli wypracowaną strategię, jeśli chodzi o testowanie, szczepienia, szpitale jednoimienne. Będziemy mieć dokładny plan, jak postępować na jesieni" - zapowiedział wiceminister. 

Co z powrotem do szkół?

W rozmowie padło też pytanie o powrót 1 września uczniów do szkół. 

"Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej pod koniec sierpnia. Czy dzieci wrócą do szkół, myślę, że będzie podjęta decyzja na tydzień, dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego" - odpowiedział Kraska. Wiceminister wyjaśnił, że podobnie będzie w październiku, gdy rozpoczyna się rok akademicki.

"Trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy młodzież wróci do szkół. Chciałbym, żeby tak się stało, ale czy tak będzie - zobaczymy" - stwierdził wiceszef resortu zdrowia.

W zeszłym tygodniu minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował na Twitterze: "Chcemy, aby uczniowie od września wrócili do tradycyjnej nauki w szkołach. Pracujemy nad przepisami, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół".

"Gdyby pojawiło się ognisko epidemii czy realne zagrożenie dla zdrowia uczniów i nauczycieli, chcemy, aby dyrektor, po zasięgnięciu opinii GIS, mógł szybko zareagować. Ważna będzie również rola kuratora" - napisał Piontkowski.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy