Reklama

Reklama

Wczesne i pierwsze komunie święte w dobie pandemii. Zalecenie metropolity katowickiego

Arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, polecił proboszczom z archidiecezji zorganizowanie w najbliższym czasie uroczystości wczesnej i pierwszej komunii świętej w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin. "Niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem jest wciąż bardzo realne" - podkreśla rzecznik metropolity ks. Tomasz Wojtal.

"Korzystamy w tym względzie z doświadczeń wypracowanych w zeszłym roku, stawiając akcent na organizację uroczystości komunijnych w parafii w wymiarze indywidualnym i rodzinnym" - napisano w kurialnych wskazaniach przesłanych do parafii archidiecezji.

Jak przypomniał w środę rzecznik metropolity katowickiego ks. Tomasz Wojtal, nadal obowiązują wytyczne, które arcybiskup Wiktor Skworc wydał 4 maja 2020 r. Jeden z punktów tego zarządzenia dotyczy organizacji uroczystości komunijnych.

Szczegóły zarządzenia arcybiskupa Wiktora Skworca

"Ze względu na niemożliwość określenia czasu zakończenia pandemii, polecam proboszczom zorganizowanie w najbliższym czasie uroczystości wczesnej (dzieci poniżej siedmiu lat - red.) i pierwszej komunii świętej w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin tak, by zachować obowiązujące zasady sanitarne" - napisał wówczas abp Skworc.

Reklama

"Odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci" - dodał hierarcha. "Tym niemniej ostateczną decyzję niech podejmują w tej sprawie rodzice, zawsze w porozumieniu z proboszczem" - zastrzegł.

Zaznaczył, że również bezpośrednie przygotowanie do uroczystości komunijnej powinno mieć również charakter indywidualny (rodzinny, zdalny, bez mnożenia spotkań), a pierwszą spowiedź świętą należy sprawować według odrębnych zasad (w przewietrzonym miejscu poza konfesjonałem, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, przy użyciu masek ochronnych).

Pierwszej komunii świętej można w archidiecezji katowickiej udzielać podczas mszy w niedziele i dni powszednie, także podczas mszy dodatkowych, na które tym samym abp Skworc wydał zgodę.

"Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia komunii św. na rękę i wyjaśnić racje" - napisał metropolita.

"Niebezpieczeństwo wciąż bardzo realne"

"Aktualna sytuacja epidemiczna nie pozwala zorganizować uroczystości pierwszej komunii świętej w dużej grupie choćby w ramach szkoły. W kościołach obowiązują ograniczenia liczby wiernych, a poza tym niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem jest wciąż bardzo realne" - podkreślił w środę ks. Wojtal.

Zaznaczył, że wydział duszpasterski zachęca i zaleca przygotowanie tego wydarzenia w wymiarze indywidualnym i rodzinnym.

"Ta nowa, konieczna forma, pozbawiona poniekąd tej zewnętrznej otoczki, pozwala skoncentrować na tym, co jest najważniejsze, a właściwie na Tym, który jest najważniejszy, który jest Bohaterem nie tylko pierwszej, ale w ogóle komunii św." - podkreślił rzecznik archidiecezji katowickiej.

Kuria przypomniała również, że obowiązujące zasady sanitarne należy uwzględnić przy okazji przeprowadzanych zasadniczo w kościele spotkań modlitewno-formacyjnych dla dzieci i rodziców, a także podczas spowiedzi świętej.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje