Reklama

Reklama

Warmia i Mazury trzeci tydzień z obostrzeniami. Mimo to rekordy zakażeń

Rozpoczyna się trzeci tydzień lockdownu w woj. warmińsko-mazurskim. Mimo zaostrzonych restrykcji sobota przyniosła kolejne rekordowe zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w regionie.

Na Warmii i Mazurach przybyło 1 tys. 115 zakażonych, a 15 osób zmarło, w tym pięć tylko z powodu COVID-19 - podało Ministerstwo Zdrowia. 

Najgorsza sytuacja jest niezmiennie w stolicy regionu, Olsztynie, gdzie przybyło 249 zakażonych i gdzie wskaźnik chorych na 10 tys. mieszkańców jest najwyższy, bo wynosi 14,49. W dalszej kolejności w powiecie ostródzkim, gdzie przybyło 119 zakażonych, a wskaźnik wynosi 11,45 oraz powiecie olsztyńskim - gdzie zachorowały 143 osoby, a wskaźnik wynosi 11,24.

Dużo zakażonych przybyło też w powiatach: lidzbarskim - 47 (wskaźnik 11,45), bartoszyckim - 57 (10,2) oraz szczycieńskim - 60 (8,66).

Reklama

Zobacz też: Ile wolnych łóżek i respiratorów? Sprawdź swój region

Prof. Gut: Kluczowe są zachowania społeczne

Z powodu wciąż złej sytuacji epidemiologicznej Warmia i Mazury trzeci tydzień objęta jest regionalnym lockdownem. Zamknięte są hotele, galerie handlowe, instytucje kultury, obiekty sportowe. Najmłodsi uczniowie przez ostatnie dwa tygodnie uczyli się zdalnie. Od poniedziałku przejdą na nauczanie hybrydowe - część uczniów będzie się uczyć zdalnie a część stacjonarnie.

Skąd tak wysokie przyrosty zakażeń mimo obostrzeń? Zdaniem wirusologa prof. Włodzimierza Guta rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 jest spowodowany postawą ludzi. Ekspert zaznacza, że prognozowanie stało się niezwykle trudne z uwagi na zachowania społeczne. W jego ocenie nawet najtwardsze prawo nie pomoże, gdy nikt go nie przestrzega.

Zobacz też: Trzecia dawka szczepionki? Pfizer ujawnia szczegóły

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy