Reklama

Reklama

Wariant Delta w Polsce. Ile jest przypadków?

Prawie 200 przypadków wariantu Delta wykryto do tej pory w Polsce - poinformował główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka. Jak przypomniał, prawie 60 proc. zakażonych koronawirusem w wariancie Delta to osoby do 39. roku życia. Szef GIS dodał, że w ostatnich tygodniach sytuacja epidemiczna była "w miarę spokojna", ale w ostatnich dniach widoczny jest wzrost zakażeń koronawirusem.

Saczka przedstawił dane o sytuacji epidemiologicznej w kraju podczas konferencji prasowej w Olsztynie. - Do tej pory, przez ostatnich kilka tygodni mieliśmy sytuację w miarę spokojną, stabilną. Niemniej w ostatnich dniach obserwujemy już wzrost zakażeń - powiedział.

Delta. Najnowsze dane dla Polski

Jak zaznaczył, w środę współczynnik reprodukcji koronawirusa - pokazujący, ile statystycznie osób zaraża chory z COVID-19 - sięgał już ponad 1. W dodatku mamy też do czynienia z mutacją Delta.

- Do dnia dzisiejszego w Państwowej Inspekcji Sanitarnej zostało zarejestrowane 196 przypadków tej mutacji. I szacujemy, że w tej chwili ta mutacja sięga około 45-46 proc. wszystkich przypadków zakażeń w Polsce - poinformował.

Reklama

Wariant Delta bardziej zakaźny

Jak przypomniał, Delta jest uważana za mutację bardziej zakaźną, wypierającą inne, więc działania inspekcji sanitarnej powinny się skupić właśnie na niej. Zapewnił, że inspekcja stara się maksymalnie ograniczać rozprzestrzenienie się wirusa, m.in. prowadząc wywiady epidemiologiczne i nadzór nad wszystkimi przypadkami zakażeń.

Szef GIS przypomniał, że najważniejszymi czynnikami pozwalającymi powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa jest przestrzeganie reżimu sanitarno-epidemiologicznego i szczepienia.

60 proc. zakażonych wariantem Delta to osoby do 39. roku życia

Dlatego Krzysztof Saczka zaapelował, żeby osoby dotąd niezdecydowane i nieprzekonane, w odpowiedzialności za siebie i swoje rodziny, podjęły decyzję o zaszczepieniu.

- Jest to w tej chwili najlepszy okres do szczepienia, dlatego że poziom zakażeń jest stosunkowo niski, co też pozwala dać ten okres czasu na uzyskanie odpowiedniej odporności po szczepieniu - wyjaśnił.

Saczka przypomniał, że prawie 60 proc. zakażonych koronawirusem w wariancie Delta to osoby do 39. roku życia. Natomiast w grupie osób starszych, gdzie procent wyszczepienia jest zdecydowanie wyższy, występuje znacznie niższy procent osób zakażanych. W grupie najpełniej zaszczepionej (od 60. roku życia) zakażenia wariantem Delta to jedynie 14 proc. Jak zauważył, te dane pokazują skuteczność szczepień.

Czytaj też:

Wariant Delta w Polsce. Ministerstwo: Blisko 60 proc. zakażonych to osoby do 39 lat

Koronawirus. Objawy u zaszczepionych i niezaszczepionych różnią się

Dowiedz się więcej na temat: Delta | wariant delta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje