Reklama

Reklama

Wariant Delta w Polsce. Gwałtowny wzrost liczby przypadków

Udział wariantu Delta koronawirusa w ogólnej liczbie nowych zakażeń w Polsce rośnie bardzo dynamicznie. Odsetek przetestowanych próbek, w których wykryto wariant Delta wzrósł z 8 proc. w połowie czerwca do 27 proc. obecnie.

O rozprzestrzenianiu się w Polsce wariantu Delta mówił m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Coraz więcej wariantu Delta

Pytany w Programie I Polskiego Radia, czy uważa, że czwarta fala pandemii jest nieuchronna, odpowiedział: - Myślę, że tak, ale jestem przekonany, że to nie będzie taka skala jak w trzeciej fali.

Dodał, że odsetek przetestowanych próbek, w których wykryto wariant Delta koronawirusa wzrósł z 8 proc. w połowie czerwca do 27 proc. obecnie, co, jak ocenił, wskazuje na dynamiczny wzrost udziału wariantu Delta w ogólnej liczbie zakażeń koronawirusem.

Reklama

- Trudno w tej chwili powiedzieć, czy to będzie połowa sierpnia, czy wrzesień, czy październik. To będzie oczywiście zależało od liczby osób, które się zaszczepią, a więc jak zawsze wszystko w naszych rękach - ocenił.

Czytaj też: Pytania o czwartą falę pandemii w Polsce. Głównym zagrożeniem wariant Delta

Udział Delty będzie rósł

Dane te potwierdził też rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Na konferencji prasowej przyznał, że obecnie w Polsce w 30-40 proc. badanych próbek stwierdzany jest wariant Delta - biorąc pod uwagę sekwencjowane próbki, czyli te próbki, które wysyłane są do laboratoriów (tj. mniej więcej 1/3 wszystkich zakażeń obecnie występujących w Polsce).

- Te procenty, te liczby na pewno będą rosnąć - dodał rzecznik.

Wariant Delta w Europie

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło w środę, że według jego szacunków do końca sierpnia 90 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Unii Europejskiej będzie wywołanych wariantem Delta.

Zaapelowało tez o przyspieszenie akcji szczepień.

Czytaj też:

Czy można zakazić się dwoma wariantami koronawirusa?

Zielona rewolucja UE. Co oznacza dla naszych portfeli?

Dowiedz się więcej na temat: Delta | wariant delta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje