Reklama

Reklama

Wariant Delta. Sondaż: Polacy spodziewają się czwartej fali pandemii

Eksperci ostrzegają przed czwartą falą koronawirusa w Polsce. Zwłaszcza w kontekście rozprzestrzeniania się w kolejnych krajach wariantu Delta. Z najnowszego sondażu wynika, że prawie trzy czwarte Polaków spodziewa się, że jesienią dojdzie do czwartej fali pandemii.

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej",74,1 proc. badanych spodziewa się kolejnej fali zakażeń jesienią, a 6,7 proc. latem. Z kolei 9 proc. ankietowanych jest zdania, że do niej w ogóle nie dojdzie.

Obawy przed Deltą

W ramach badania pytano także o niepokój związany z wariantem Delta koronawirusa.

55 proc. ankietowanych obawia się właśnie tego wariantu, a bardzo obawia się go 16,7 proc. Indyjskiego koronawirusa raczej nie obawia się natomiast ok. co czwarty ankietowany. A zdecydowanie nie obawia się go 17,2 proc.

Wariant Delta jest bardziej zaraźliwy

Badania sugerują, że odkryty w Indiach w grudniu ub.r. wariant Delta (B.1.617.2) może być od 40 do 60 proc. bardziej zaraźliwy niż wariant Alfa (brytyjski), będący o połowę bardziej zaraźliwy od pierwotnej odmiany koronawirusa, który pojawił się w Chinach pod koniec 2019 r.

Reklama

Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID wariant Delta obecny jest w 91 krajach świata, natomiast zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozprzestrzenił się już w ponad 100 państwach. Wariant ten przyczynił się do ogromnej fali zachorowań w ostatnich miesiącach w Indiach, składa się na niemal wszystkie nowe przypadki w Wielkiej Brytanii, 90 proc. w Izraelu i ponad połowę nowych infekcji w USA.

Czytaj też:

Lambda - wariant koronawirusa na liście WHO. Czym się wyróżnia?

Siedliska wirusów na lotniskach. Tych miejsc się wystrzegaj

Dowiedz się więcej na temat: Delta | wariant delta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama