Reklama

Reklama

Wariant Delta: Dwukrotnie większe ryzyko hospitalizacji. Najnowsze badania

Najnowsza badania potwierdzają, że wariant Delta jest groźniejszy i dwukrotnie bardziej zwiększa ryzyko hospitalizacji niż Alfa. Jak się przed nim chronić? Eksperci są zgodni: szczepiąc się. - Walka z niewidzialnym wrogiem wymaga determinacji, inteligencji i profilaktyki. Jak z huraganem czy powodzią, nie da się im zapobiec, ale dzięki profilaktyce, można zminimalizować straty. Ostrzegamy: nadchodzi kolejna fala - nośmy maski, przygotujmy szpitale, testujmy i szczepmy - apeluje dr Paweł Grzesiowski.

"Wariant Delta powoduje cięższy przebieg choroby niż wcześniejszy dominujący wariant Alfa" - stwierdza na Twitterze prof. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie.

Wariant Delta groźniejszy niż Alfa

Specjalista powołuje się na najnowsze wyniki badań, z których wynika, że osoby niezaszczepione i zakażone Deltą dwukrotnie częściej wymagają hospitalizacji.

Najnowsze badania wariantu Delta

O najnowszych badaniach przeprowadzonych przez Public Health England informuje "Lancet Infection Diseases". Objęto nimi 43 338 osób, które poddano testom na obecność koronawirusa od marca do maja 2021 r. W tym okresie dominował jeszcze wariant Alfa, ale w Wielkiej Brytanii rozprzestrzeniała się już Delta.

Reklama

Większość badanych była zakażonych Alfą, ale już wtedy stwierdzono, że Delta dwukrotnie częściej powoduje cięższy przebieg choroby wymagający pobytu w szpitalu. W tym okresie - od marca do maja - jedynie 2 proc. badanych osób było w pełni zaszczepionych, a 75 proc. nie otrzymało nawet jednej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 - pozostali byli częściowo zaszczepieni.

Czytaj też: Delta Air Lines: Niezaszczepieni pracownicy będą płacić miesięcznie 200 dolarów

Wariant Delta. Główna autorka badania ostrzega

Z danych Public Health England wynika, że większość pacjentów wymagających hospitalizacji nie była zaszczepiona. Jednak wariant Delta okazał się groźniejszy nawet wśród osób w pełni zaszczepionych.

- Nasze badanie przekonuje, że zbyt mała liczba szczepień i rozprzestrzenienie się wariantu Delta stwarza ryzyko większego obciążenia dla służby zdrowia aniżeli Alfa - ostrzega główna autorka badania Anne Presanis z University of Cambridge.

Epidemiolog z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, Amber D’Souza zaznaczył w wypowiedzi dla NBC News, że choć było wiadomo, że Delta jest bardziej zakaźna, to nie było jeszcze pewności, czy może powodować cięższy przebieg COVID-19. Teraz nie ma już co do tego wątpliwości.

Dr Grzesiowski: Ci bez wyobraźni ryzykują

"Pandemia to test wyobraźni. Niewidoczny wróg, nierzucające się w oczy (masowe) zakażenia, brak (poza ciężkimi przypadkami) spektakularnych objawów, ciche umieranie w szpitalach, szczepionki działające wewnątrz ciała. Ci, którzy zrozumieli chronią się, ci bez wyobraźni, ryzykują - przekonuje na Twitterze ekspert ds. COVID-29 Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.

O tym, że warto się szczepić przekonują również najnowsze badania Public Health England. Wynika z nich, że po dwóch dawkach preparat Pfizera w okresie od marca do maja 2021 r. (kiedy przeważał wariant Alfa) chronił przed hospitalizacją w 96 proc., a szczepionka AstraZeneki - w 92 proc.

Czytaj też: Wariant Delta. USA: Co czwarty zakażony był zaszczepiony

Wariant Delta a szczepienia

Kolejne badania w USA i Wielkiej Brytanii przeprowadzone w późniejszych okresie, kiedy wariant Delta bardziej się już rozprzestrzenił, wykazały, że szczepienia są mniej skuteczne. Nadal jednak zapewniają one dobrą ochronę przed hospitalizacją i śmiercią z powodu COVID-19 wywołaną przez wariant Delta - zapewnia BBC News, powołując się na opinie brytyjskich specjalistów.

- Wiemy już, że szczepienia zapewniają znakomitą ochronę przed Deltą, który odpowiada w Wielkiej Brytanii za 99 proc. zakażeń COVID-19 - zapewnia dr Gavin Dabrera z Public Healt England. Zatem ci, którzy jeszcze się nie zaszczepili - dodaje - powinni to zrobić jak najszybciej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Joanna Racewicz ostro o antyszczepionkowcach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje