Reklama

Reklama

Waldemar Kraska o sytuacji na Śląsku: W razie potrzeby będziemy dyslokować pacjentów

- Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy dyslokować pacjentów ze Śląska śmigłowcami wojskowymi lub Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do innych województw. To jest ostateczność, na którą także jesteśmy przygotowani - mówił na antenie Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceszef resortu zdrowia zwracał uwagę w Polsat News, że w tej trzeciej fali pandemii jest zdecydowanie więcej pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji, niż w poprzednich falach. 

- Także bardzo niepokojącym faktem jest to, że tak dużo osób, niestety, trafia do szpitala w ciężkim stanie, dużo osób wymaga interwencji na oddziale intensywnej terapii, wymaga podłączenia do respiratorów - podkreślił Kraska.

Reklama

Poważna sytuacja na Śląsku

Wiceminister zdrowia mówił też o trudnej sytuacji na Śląsku, wskazując m.in. na zużycie tlenu w szpitalach. 

- W tym szczytowym okresie drugiej fali na jesieni dzienne największe zapotrzebowanie na ciekły tlen to było 30 tys. kg. W tej chwili jest to dwukrotnie więcej. Czyli widzimy, że tych pacjentów nie tylko przybywa, ale także zapotrzebowanie na tlen rośnie - mówił.

- Dlatego uruchamiamy szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach. Jeżeli taka potrzeba zaistnieje, to mamy opracowany plan, że ten szpital będzie miejscem, gdzie będą trafiali pacjenci, którzy ewentualnie będą wymagali dyslokacji do innych województw, do innych szpitali, jeżeli - oczywiście - Śląsk już będzie na tyle nasycony pacjentami, że nie będzie mógł tych pacjentów przyjąć - wskazywał wiceszef MZ.

Przekazał, że plan relokacji pacjentów został opracowany wspólnie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Ministerstwem Obrony Narodowej. - Będą użyte śmigłowce nie tylko LPR, ale także i wojskowe, które mogą zabrać na swój pokład zdecydowanie więcej pacjentów. Są przygotowane już załogi do tego, personel medyczny - dodał.

- To jest ostateczność, na którą także jesteśmy przygotowani - oświadczył wiceminister zdrowia.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy