Reklama

Reklama

Waldemar Kraska o czwartej fali: W ciągu doby przybyło 100 osób w szpitalach

- W ciągu doby przybyło 100 osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Prawie 2 tys. osób jest już hospitalizowanych w polskich szpitalach - powiedział w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był pytany na antenie Polsat News o protest medyków i plany upaństwowienia ratownictwa medycznego w Polsce.

- Sytuacja jest dość trudna i dyrektorzy stacji ratownictwa medycznego nie chcą podejmować dialogu z ratownikami - powiedział Kraska.

Jak informował wiceminister, protestujący ratownicy w Warszawie domagali się dymisji dyrektora. Poprosili oni o udział przedstawiciela ministerstwa zdrowia podczas rozmów z dyrekcją.

- To pokazuje, jak newralgicznym punktem w systemie ochrony zdrowia w Polsce jest ratownictwo medyczne. Dlatego ta sytuacja powoli dojrzewa do tego, by przeorganizować system. 

Reklama

Upaństwowienie ratownictwa medycznego

- Od kilku miesięcy w Ministerstwie Zdrowia prowadzone są prace nad nowelizacją ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Tam pojawiają się głosy o upaństwowieniu ratownictwa medycznego, by takie sytuacje jak teraz, gdy brakuje karetek, się nie zdarzały - przekazał Waldemar Kraska.

Jak dodał, "obecna sytuacja spowodowała przyspieszenie prac, ale na ten moment nie jestem w stanie podać konkretnego przedziału czasowego, kiedy taka ustawa mogłaby być wdrożona".

Rozmowy z ratownikami

- Po raz pierwszy ujawniliśmy minimalne kwoty dla pracowników na umowach tzw. kontraktowych. To jest minimum 40 zł za godzinę i od tego będzie doliczany dodatek tzw. wyjazdowych w wysokości 30 proc. Strony pracownicze jak i dyrekcyjne podpisały się pod tym porozumieniem. Problem jest, że w niektórych miejscach nie są one realizowane i to właśnie w tych miejscach mają miejsca protesty - powiedział Waldemar Kraska.

Waldemar Kraska stwierdził, że "z niezrozumiałych powodów część dyrekcji darzy ministerstwo nieufnością".

Jak zapewniał wiceminister, wszystkie wynegocjowane kwoty trafią do ratowników. "Ministerstwo Zdrowia zawsze dotrzymywało danego słowa".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje