Reklama

Reklama

Walczą o życie młodej matki z COVID-19. Karetkę wysłano z Warszawy

Medycy Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie walczą o życie dwojga covidowych pacjentów z Żyrardowa (woj. mazowieckie) i Starachowic (woj. świętokrzyskie), którzy wymagają pilnej terapii przy użyciu specjalistycznego urządzenia ECMO. Jedną z chorych jest młoda matka. Kobieta urodziła dziecko zaledwie dwa dni temu.

Medycy ze stołecznej lecznicy otrzymali prośby o pomoc w ratowaniu dwojga młodych osób z COVID-19 w czwartek po południu.

- Pierwsze zgłoszenie otrzymaliśmy ze Starachowic. Młoda matka, która dwa dni temu urodziła dziecko, jest w ciężkim stanie. Przebywa w szpitalu jednoimiennym w Starachowicach, a terapia przy użyciu respiratora okazała się niewystarczająca - powiedział prof. Piotr Suwalski, kierownik kliniki kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. 

Jedyną szansą ECMO

Lekarz zaznaczył, że jedyną szansą na uratowanie życia młodej matki jest zastosowanie ECMO - specjalistycznego urządzenia, które zastępuje funkcję uszkodzonych płuc. Terapia polega na pozaustrojowym natlenianiu krwi i eliminacji z niej dwutlenku węgla. Stosuje się ją w przypadku znacznego uszkodzenie płuc, gdy respirator jest już niewystarczający.

Reklama

- W momencie, kiedy zespół ratowników ruszył w kierunku woj. świętokrzyskiego, okazało się, że kolejna prośba o pomoc wpłynęła ze szpitala w Żyrardowie - relacjonował prof. Suwalski.

Druga osoba w stanie krytycznym i zmiana planów

- Młody człowiek, w stanie krytycznym. Podpięty do respiratora, ale duszący się. Chcąc uratować obie osoby, zmieniliśmy plany - dodał profesor.

Ratownicy najpierw ruszyli do Żyrardowa. Następnie, po przewiezieniu pacjenta do Warszawy, ten sam zespół pojechał do Starachowic. - To sytuacja niewątpliwie niespotykana. W całej mojej karierze nie słyszałem o takiej akcji - powiedział.

Pacjentka ze Starachowic ma dotrzeć do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie około godz. 3 w nocy. 

Nad przebiegiem akcji czuwa zespół logistyczny oraz sztab medyków.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje