Reklama

Reklama

Wakacje za granicą w dobie pandemii? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Radziłbym ostrożność

"Radziłbym ostrożność w planowaniu wakacji poza granicami Polski, szczególnie w tych regionach, w których obserwujemy wzrosty zakażeń koronawirusem, czyli np. Hiszpania lub Bałkany" - powiedział w poniedziałek (3 sierpnia) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Wojciech Andrusiewicz powiedział w Polsat News, że radziłby "daleką ostrożność w planowaniu wakacji poza granicami Polski, szczególnie w tych regionach, w których obserwujemy wzrosty zakażeń koronawirusem, czyli np. Hiszpania, szczególnie Katalonia w Hiszpanii, lub Bałkany". "Niestety, na Bałkanach też obserwujemy wzrosty. Trudno wymienić jeden kraj, teraz mamy zablokowane loty do Czarnogóry i np. do Luksemburga" - dodał.

W związku z tym rzecznik MZ zwrócił się z poradą, by "prewencyjnie" nie wyjeżdżać w te regiony.

"Nie uwięzimy turystów z dnia na dzień"

Andrusiewicz zapytany o możliwość wprowadzenia dwutygodniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski, Polaków wracających z wakacji, odparł, że taka kwarantanna "na pewno jest możliwa". Ale - podkreślił - gdyby miała być wprowadzana, to "na pewno będziemy informować o tym z uprzedzeniem".

Reklama

"Na pewno nie uwięzimy turystów z dnia na dzień w Chorwacji czy w Hiszpanii, ta decyzja będzie z wyprzedzeniem, tak, żeby każdy mógł poradzić sobie ze swoją sytuacją i odpowiednio przygotować się do czasu, aż ta kwarantanna zacznie obowiązywać" - podkreślił.

Polska "czerwoną strefą"

Rzecznik MZ dopytany o fakt, że Ukraina wprowadziła taką kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Polski, zauważył, że w Polsce taka kwarantanna dla obywateli Ukrainy obowiązuje od początku. 

"Ja bym tę decyzję rozpatrywał raczej na polu dyplomacji, niż na polu sanitarno-medycznym" - ocenił.

Najnowsze dane

W poniedziałek (3 sierpnia) MZ poinformowało o kolejnych 575 potwierdzonych zakażeniach koronawirusem w Polsce oraz o śmierci jednej osoby. 

Obecnie łączny bilans zachorowań w Polsce wynosi 46 894 zakażonych osób, z których 1732 zmarło.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

4
20
1
11
5
1
11
4
3
2
4
6
1
11
1
4
1
6
4
1
4
4

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje