Reklama

Reklama

USA: Novavax ogłosił, że skuteczność jego szczepionki jest na poziomie 96 proc.

Szczepionka amerykańskiej firmy Novavax Inc. jest w 96 proc. skuteczna w zapobieganiu chorobie wywołanej przez oryginalną wersję koronawirusa SARS-CoV-2 - poinformował w czwartek w komunikacie koncern, który ma nadzieje wkrótce rozpocząć starania o autoryzację w różnych krajach. Wiadomo także, jaka jest skuteczność wobec wariantu brytyjskiego i południowoafrykańskiego.

Według komunikatu szczepionka ta jest skuteczna w 86 proc. przeciwko bardziej zakaźnemu wariantowi koronawirusa, który odkryty został w Wielkiej Brytanii. Z kolei w RPA skuteczność preparatu stwierdzono na poziomie 55 proc.

Koncern podkreśla, że w obu badaniach, zarówno na terenie Wielkiej Brytanii, jak i RPA, szczepionka była w 100 proc. skuteczna w zapobieganiu poważnym objawom COVID-19 i śmierci w wyniku tej choroby.

Według Novavax Inc. wyniki końcowej analizy badania w Wielkiej Brytanii były w dużej mierze zgodne z tymczasowymi danymi, opublikowanymi w styczniu, które również wykazały, że szczepionka ta jest w 96 proc. skuteczna przeciwko oryginalnej wersji koronawirusa i w około 86 proc. w przypadku wariantu brytyjskiego.

Reklama

Firma zamierza składać wnioski o dopuszczenie do użytku

Badania kliniczne trzeciej fazy przeprowadzono w Wielkiej Brytanii na ponad 15 tys. osób w wieku od 18 do 84 lat, z których 27 proc. miało powyżej 65 lat. W RPA w badaniach wzięło udział 2665 osób.

Amerykańska firma spodziewa się wykorzystać te dane w celu złożenia wniosku o dopuszczenie do użytku w różnych krajach. Nie jest jasne, kiedy wystąpi o autoryzację w USA lub czy organy regulacyjne zażądają od niej zakończenia trwającego procesu badań w Stanach Zjednoczonych.

Dwudawkowy preparat firmy Novavax zasadniczo różni się dopuszczonych już do stosowania na świecie szczepionek wektorowych i mRNA. To rekombinowana szczepionka podjednostkowa, czyli zawierająca białko wirusa, przeciw któremu wytwarzane są przeciwciała. 

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy