Reklama

URPL opublikował charakterystykę szczepionki Moderny przeciwko COVID-19

Wskazania, dawkowanie i sposób podawania szczepionki firmy Moderna zawiera m.in. dokument opublikowany w sobotę na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL).

W sobotę URPL opublikował na swojej stronie internetowej charakterystykę szczepionki Moderna (COVID-19 Vaccine Moderna) przeciwko COVID-19. W dokumencie są informacje o preparacie i sposobie wykonywania szczepień.

Napisano, że szczepionka wskazana jest do czynnego uodparniania osób w wieku 18 lat i starszych w celu zapobiegania chorobie COVID-19, wywoływanej przez wirus SARS-Cov-2. Podaje się ją w cyklu obejmującym dwie dawki (po 0,5 ml). Zaleca się podanie drugiej dawki po upływie 28 dni od pierwszej. Zaznaczono, że nie ma dostępnych danych o możliwości zamiennego stosowania preparatu Moderny z innymi szczepionkami przeciw COVID-19 w celu ukończenia cyklu szczepienia.

Reklama

"Osoby, które otrzymały pierwszą dawkę COVID-19 Vaccine Moderna powinny otrzymać drugą dawkę COVID-19 Vaccine Moderna, aby ukończyć cykl szczepienia" - zaznaczono.

W dokumencie napisano, że szczepionkę należy podawać domięśniowo. Preferowanym miejscem podania jest mięsień naramienny.

"Należy odroczyć szczepienie u osób, u których występuje ciężka choroba przebiegająca z gorączką albo u których występuje ostre zakażenie. Występowanie łagodnego zakażenia lub niewielkiej gorączki nie powinno prowadzić do odroczenia szczepienia" - wskazano.

W dokumencie wymieniono przypadki, w których należy zachować ostrożność przy podawaniu szczepionki.

Podkreślono, że okres utrzymywania się ochrony zapewnianej przez szczepionkę jest nieznany, ponieważ jest to nadal ustalane w toczących się badaniach klinicznych.

Charakterystyka opisuje też kwestie skuteczności. Zaznaczono, że może nie zapewniać pełnej ochrony przed upływem co najmniej 14 dni od otrzymania drugiej dawki szczepionki.

"Tak jak w przypadku każdej innej szczepionki, COVID-19 Vaccine Moderna może nie zapewniać ochrony wszystkim osobom, które przyjmą szczepionkę" - wskazano.

W dokumencie jest też m.in. opis działań niepożądanych, środków ostrożności w czasie przechowywania i wykaz substancji pomocniczych.

Europejska Agencja Leków dopuściła do użycia szczepionkę Moderny w środę. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w czwartek, że powinna ona dotrzeć do Polski w przyszłym tygodniu. Od 27 grudnia w Polsce wykonywane są szczepienia tylko jednym preparatem - firmy Pfizer i BioNTech. 

W sobotę na antenie TVP Info pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował, że o 19 zaszczepiono w Polsce dwustutysięcznego pacjenta.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy