Reklama

Reklama

Tyle osób zachorowało na COVID-19 po szczepieniu. Dane Ministerstwa Zdrowia

Lekarze i eksperci podkreślają, że szczepionki chronią przed ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem. Istnieje jednak ryzyko, że mimo przyjęcia szczepionki zachorujemy na COVID-19. Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje sytuację i właśnie przedstawiło najnowsze dane dotyczące zakażeń wśród zaszczepionych.

Eksperci są zgodni - szczepionki przeciwko COVID-19 (podobnie jak przeciwko innym chorobom, np. grypie) nie chronią w stu procentach przed zakażeniem, ale pozwalają uniknąć ciężkiego przebiegu koronawirusa czy śmierci. 

Ilu Polaków zakaziło się po zaszczepieniu?

Z danych Ministerstwa Zdrowia udostępnionych medonet.pl wynika, że do 11 maja 2021 roku w Polsce odnotowano 84 tys. 330 zakażeń SARS-CoV-2 wśród osób po szczepieniu.

Dotychczas w Polsce zaszczepiono ponad 16 mln osób, z czego w pełni blisko 5 mln. 

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że zakażenie po przyjęciu szczepionki jest możliwe z kilku powodów, np. upłynął zbyt krótki czas od przyjęcia preparatu i organizm nie wykształcił jeszcze przeciwciał lub do zakażenia doszło tuż przed przyjęciem szczepionki. 

Reklama

- Nikt nie jest uodporniony na sam widok strzykawki. Potrzeba dwóch tygodni od zaszczepienia, żeby zdobyć odporność przede wszystkim przed ciężkim przebiegiem choroby - tłumaczył kilka dni temu wirusolog prof. Włodzimierz Gut. 

Lekarze zalecają, by nawet po szczepieniu zachowywać ostrożność - pamiętać o dystansie społecznym czy dezynfekcji rąk.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje