Reklama

Reklama

Tygodniowy raport zakażeń koronawirusem w Polsce, 29 czerwca

W ciągu ostatniego tygodnia wykryto w Polsce 2 422 zakażeń koronawirusem, w tym 274 ponownych - podaje Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 20 osób. Nowe dane obejmują okres od 23 czerwca do 29 czerwca. Wskazują one na znaczący wzrost w porównaniu do danych z ubiegłego tygodnia, kiedy raportowano ponad 1,3 tys. zakażeń.Potwierdzone przypadki zakażeń koronawirusem dotyczą województw: mazowieckiego (546), śląskiego (272), małopolskiego (236), dolnośląskiego (177), wielkopolskiego (154), pomorskiego (146), łódzkiego (141), kujawsko-pomorskiego (120), lubelskiego (109), świętokrzyskiego (85), zachodniopomorskiego (81), podkarpackiego (73), opolskiego (58), podlaskiego (56), warmińsko-mazurskiego (49), lubuskiego (47).

72 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

"Z powodu COVID-10 zmarły cztery osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 16 osób" - wylicza resort zdrowia. 

Reklama

Łączna liczba zakażeń koronawirusem uchwycona w raportach od początku pandemii wynosi 6 014 404, w tym 116 424 zakażonych zmarło. 

W raporcie z ubiegłego tygodnia resort zdrowia informował o 1 341 nowych zakażeniach koronawirusem i 17 zgonach. 

Koronawirus. Liczba zakażeń zaczyna wzrastać 

- Liczba zakażeń koronawirusem zaczyna wzrastać. Odpowiadają za to subwarianty Omikronu: BA.4 oraz BA.5. - BA.5 jest najbardziej zakaźną i najlepiej uciekającą spod odpowiedzi odpornościowej linią rozwojową nowego koronawirusa od początku pandemii - powiedział Interii lekarz Bartosz Fiałek, zastępca dyrektora ds. medycznych SPZZOZ w Płońsku. 

Oznacza to, że po kontakcie z BA.5 zachorować mogą także osoby zaszczepione. 

- Co prawda choroba wywołana tą mutacją jest łagodna, ale "przy dużej liczbie zakażeń jest prawdopodobieństwo wielu hospitalizacji i zgonów - podkreśla prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku. I dodaje, że subwariant BA.5 jest już w Polsce.

BA.5 jest już w Polsce. "Zgłaszają jedynie ból gardła"

- Wiem też, że BA.5 jest już w Polsce, laboratoria go wykrywają - powiedziała Interii prof. Joanna Zajkowska.

- Testujemy tak mało, to samo dotyczy sekwencjonowania genomu wirusa, że trudno powiedzieć, jaka jest liczba zakażeń tą linią rozwojową - ocenił z kolei Bartosz Fiałek. - Dzisiaj przyjmowałem pacjentkę, która uzyskała dodatnie wynik na obecność zakażenia SARS-CoV-2. Zgłaszała jedynie ból gardła. Niewykluczone, że zakażona jest właśnie subwariantem BA.5 - wskazuje lekarz.

Od 16 maja obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy