Reklama

Reklama

Trzecia dawka szczepionki? Trwają badania

Jak zapowiedział Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak, trwają badania kliniczne dotyczące trzeciej, a w przypadku jednodawkowych - drugiej, przypominającej dawki szczepionki.

W Radiu Plus Grzegorz Cessak powiedział, że "badania kliniczne rozpoczęły się nad trzecią dawką przypominającą". - Nie wiemy jeszcze, kiedy będzie ona konieczna do podania, ale prawdopodobnie możemy sobie powiedzieć, że będzie ona konieczna - wyjaśnił.

Prowadzone są badania odnośnie trzeciej dawki

Cessak tłumaczył, że np. 12 tygodni od podania pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca ona zanika w organizmie i jest potrzeba podania drugiej dawki.

- Ta dynamika spadku przeciwciał bez podania drugiej dawki oczywiście następuje, więc (...) oczywiście po 12 tygodniach - tylko po podaniu pierwszej dawki - ta ochrona zanika, bez podania drugiej. To są prawdziwe dane - wyjaśnił.

Reklama

Dopytywany, czy w związku z tym prawdopodobnie będzie potrzebna trzecia dawka szczepionki, odpowiedział "lub druga - bo mówimy tu jeszcze o jednodawkowych" szczepionkach. - I sytuacja jest taka, że prowadzane są badania kliniczne dawki przypominającej - powtórzył.

Termin podania trzeciej dawki na razie nieznany

Pytany, kiedy ta trzecia dawka miałaby być podana, Grzegorz Cessak odpowiedział, że właśnie czekamy na te wyniki.

- Wiemy, że na razie mamy półroczny okres danych, w wakacje będziemy już mieli ośmio-, czy dziewięciomiesięczne wyniki. Ciężko powiedzieć - stwierdził Cessak.

- Czyli pół roku, więcej, mniej? - pytał prowadzący. - Nie, to jest wróżenie z fusów dzisiaj, zresztą to Europejska Agencja Leków o tym mówiła. Musimy poczekać na dane, bo to jest na razie niewiadoma - powiedział prezes.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama