Reklama

Reklama

"Trudno mi to zrozumieć". Wiceminister zdrowia o niezaszczepionych

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska stwierdził, że nadejście czwartej fali pandemii koronawirusa jest nieuniknione. Zwrócił również uwagę na dane dotyczące liczby zaszczepionych Polaków, które jego zdaniem są "bardzo niepokojące". - Trudno mi czasem zrozumieć, co kieruje Polakami, którzy nie chcą skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 - powiedział.

- Podstawową metodą walki z kolejnymi falami, z pandemią w ogóle, są szczepienia. Wiemy, że w Polsce mamy w tej chwili zaszczepione niecałe 50 proc., czyli połowę populacji. Druga połowa jest narażona na hospitalizację, a nawet śmierć - mówił w Polskim Radio 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

"Przestrzegajmy tych prostych zasad"

To, ile osób się nie zaszczepiło, jest, jak ocenił, bardzo niepokojące. - Są niestety takie województwa, które zdecydowanie odbiegają od całego kraju, jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych osób - wskazał.

Kraska akcentował, że nadal ważne jest dbanie o tzw. DDM, czyli dezynfekcję, dystans, maseczkę, a także przestrzeganie zasad higieny, szczególnie mycia rąk. - Przestrzegajmy tych prostych, tanich zasad, które naprawdę pandemię powstrzymują - zaapelował.

Reklama

Wiceminister stwierdził, że czwarta fala COVID-19 na pewno nastąpi, choć jak zaznaczył, trudno powiedzieć, w jakim okresie będzie jej szczyt, a także jak będzie ona duża.

Nawet 30 tys. zakażeń dziennie

- Symulacje, które dostajemy z różnych agend, pokazują różnie - od 10-15 tys. do nawet 30 tys. zakażeń dziennie. To są duże wolumeny, które będą skutkowały dużą liczbą osób, które mogą trafić do szpitali - wskazał.

- To bardzo niepokojące, że mając broń, jaką jest szczepionka, wiele osób nie chce z niej skorzystać - zaznaczył Kraska.

Wszyscy - jak mówił - chcemy normalności, ale nie wszyscy korzystamy z możliwości szczepienia, rezygnując z niego często jedynie na podstawie obiegowych opinii.

- Badania naukowe są jednoznaczne. (...) Trudno mi czasem zrozumieć, co kieruje Polakami, którzy nie chcą skorzystać ze szczepień - zaznaczył.

Ponad 18 mln w pełni zaszczepionych

Ministerstwo podało w środę, że badania potwierdziły 234 nowe zakażenia koronawirusem. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 887 270 zakażeń. Zmarło 75 329 osób z COVID-19. W szpitalach jest 374 chorych z COVID-19, w tym 46 pacjentów podłączonych do respiratorów.

W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 18,524 mln osób. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 to ponad 35 mln 917 tys.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne