Reklama

Reklama

Szkoły w dobie pandemii. Ile placówek nie funkcjonuje?

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów, 7 września w trybie stacjonarnym pracowało blisko 48,5 tys. przedszkoli i szkół, co daje 99,84 proc. wszystkich placówek oświatowych w naszym kraju - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jak wynika z danych (stan na 4 września):

48 461 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych pacuje w tradycyjny sposób (99,84 proc.), 35 placówek (tj. 0,07 proc. wszystkich) wprowadziło tryb mieszany, a 45 placówek  (tj. 0,09 proc.) pracuje w trybie zdalnym. 

Dane te dotyczą szkół i placówek, w których powiatowa inspekcja sanitarna - po szczegółowym przeanalizowaniu sytuacji - wydała pozytywną zgodę na pracę szkoły w innym, niż stacjonarny tryb nauki.

Sytuacja w regionach

Z regionów napływają z kolei szczegółowe informacje. "Po pierwszym tygodniu nauki w czterech szkołach w woj. warmińsko-mazurskim nastąpiła przerwa w tradycyjnej formie nauczania" - poinformowało kuratorium i służby sanitarne.

Chodzi o dwie szkoły w Olsztynie - liceum nr 2 i katolicką podstawówkę przy ul. Wyszyńskiego - i o zespół szkół w Działdowie i podstawówkę w Lubawie.

Reklama

"Zakażenia wykryte w placówkach oświatowych to albo efekt uczestniczenia w weselach, albo kontaktu z osobą zakażoną podczas wesela" - powiedział warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko.

Zakażeni nauczyciele i uczniowie

W szkole w Działdowie i w podstawówce w Olsztynie zakażenie wykryto u pracowników szkoły, w liceum w Olsztynie i podstawówce w Lubawie zakażenie potwierdzono u uczniów.

"Przychyliliśmy się do wniosków dyrektorów szkół i zaopiniowaliśmy w przypadku liceum w Olsztynie naukę zdalną do 14 września, a w przypadku podstawówki w Olsztynie klasy, które uczyła osoba zakażona będą uczyć się zdalnie, a pozostałe klasy będą uczyć się normalnym trybem" - poinformowała powiatowy inspektor sanitarny w Olsztynie Teresa Parys.

W związku ze stwierdzeniem zakażenia koronawirusem szkoła z Działdowa będzie pracowała w trybie zdalnym do 11 września.

PAP nie udało się ustalić, w jaki sposób będzie pracowała podstawówka w Lubawie.

Małgorzata Hochleitner z olsztyńskiego kuratorium powiedziała, że dyrektorzy wszystkich szkół, w których potwierdzono przypadki zakażenia są w kontakcie z kuratorium, jednak do popołudnia w poniedziałek jedynie szkoła w Działdowie dopełniła wszelkich formalności związanych ze zmianą trybu nauczania. Pozostałe placówki nie mogły tego dokonać, bo czekały na wiążące je opinie służb sanitarnych.

Przedstawicielka kuratorium powiedziała, że w poniedziałek dopełniono także formalności pozwalających na naukę hybrydową jednego ucznia ze specjalnego ośrodka OREW w Biskupcu.

"Ta decyzja nie wiąże się z zakażeniem tego ucznia, jest wydana w celach profilaktycznych" - powiedziała Hochleitner. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje