Reklama

Reklama

Szczyt zakażeń koronawirusem w Polsce. Prof. Ernest Kuchar: Jesteśmy na fali wznoszącej

Kiedy nastąpi szczyt zakażeń koronawirusem w Polsce? - Spodziewam się, że szczyt zachorowań w IV fali będzie na poziomie kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy przypadków - powiedział prof. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego zdaniem w tej chwili "jesteśmy na fali wznoszącej, a do szczytu zakażeń jeszcze daleko". Ocenił, że prawdopodobnie najwięcej nowych przypadków zakażenia będzie w listopadzie.

We wtorek resort zdrowia poinformował, że minionej doby badania potwierdziły 3931 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. Zmarły 64 osoby z COVID-19.

- Jesteśmy na fali wznoszącej, do szczytu jeszcze daleko. Spodziewam się, że szczyt zachorowań w IV fali będzie na poziomie kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy przypadków - skomentował te dane prof. Kuchar. Ocenił, że prawdopodobnie najwięcej zakażeń będzie w listopadzie.

Zakażenia koronawirusem wśród dzieci

Prof. Kuchar zwrócił uwagę, że w Polsce - podobnie jak w innych krajach - chorują głównie osoby młode. - Na początku pandemii chroniliśmy dzieci - one przebywały w domu, a zarażali się głównie dorośli. W tej chwili natomiast zachorowania coraz częściej dotykają również dzieci - powiedział.

Reklama

Ekspert podkreślił rolę, jaką w rozwoju pandemii odgrywają zachowania społeczne i przestrzeganie zasad sanitarnych.

- Nadal niektórzy ludzie, zwłaszcza młodzi zachowują się, jakby ten wirus im nie zagrażał. Wiele osób nie nosi maseczek w sklepach i nikt nie zwraca na to uwagi, a ekspedienci nie reagują. Niestety jest duże przyzwolenie społeczne dla zachowań niezgodnych z zaleceniami. Brakuje dyscypliny społecznej w przestrzeganiu podstawowych zasad sanitarnych - powiedział.

Czytaj też: Gdzie mogę się zaszczepić na COVID-19? Punkty szczepień w Polsce. Mapa

Przestrzeganie obostrzeń

Wskazał, że szczególnie ważne jest skuteczne egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami przeciwepidemicznymi.

- Osoby łamiące te zasady nie mogą czuć się bezkarne. Reguły muszą być przestrzegane w interesie nas wszystkich - jeśli szpitale będą pełne chorych na COVID-19, nie będziemy mogli pomóc np. ofiarom wypadków komunikacyjnych, dlatego osoby młode i ogólnie zdrowe też powinny zrozumieć, że opanowanie pandemii leży w ich interesie - powiedział.

- Rolą administracji jest skuteczne egzekwowanie przestrzegania przepisów. Ludzie wtedy przestrzegają reguł, gdy czują, że ich złamanie nie będzie tolerowane - dodał.


Czytaj też: Lubelskie: Lekceważą obostrzenia. Ponad 800 mandatów w 10 dni

Prof. Kuchar przypomniał również, że osoby mające jakiekolwiek objawy wskazujące na zakażenie SARS-CoV-2, nawet "zwykły" katar powinny unikać bezpośredniego kontaktu z innymi - bez względu na to, czy są zaszczepione, czy nie.

- Osoby zaszczepione są zwolnione z kwarantanny, ale jeżeli mają jakiekolwiek objawy zakażenia - choćby tylko katar - wówczas powinny się izolować - powiedział.

Reklama

Reklama

Reklama