Reklama

Reklama

Szczepionka na COVID-19. Szefowa KE: Unia Europejska zakupi 100 mln dodatkowych dawek

UE zdecydowała o zakupie dodatkowych 100 mln dawek szczepionki BioNTech i Pfizer przeciwko COVID-19, która jest obecnie stosowana w całej Wspólnocie - poinformowała Ursula von der Leyen.

Jak napisała szefowa Komisji Europejskiej na Twitterze, tym samym liczba dawek szczepionki, zakupionych przez Unię Europejską, wyniesie 300 mln. Von der Leyen podkreśliła, że szczepionka jest oceniana jako bezpieczna i skuteczna. 

Reklama

W 2020 roku KE w imieniu Unii Europejskiej podpisała z firmami BioNTech i Pfizer umowę na dostawy 200 mln dawek szczepionki na COVID-19, z opcją rozszerzenia kontraktu o dodatkowe 100 mln dawek.

KE negocjuje kontrakty z firmami farmaceutycznymi w imieniu UE po to, aby szczepionki były dostarczane do wszystkich państw członkowskich UE, uniemożlwiający tym samym silniejszym krajom negocjowanie zamówień samodzielnie na lepszych warunkach i wypychanie z rynku słabszych.

Dystrybucja pierwszych 200 mln dawek szczepionki COVID-19, opracowanej przez Pfizer i BioNTech, zostanie zakończona w Unii Europejskiej do września 2021 r. - poinformowały w poniedziałek służby prasowe Komisji Europejskiej.

Rozpoczęła się kampania szczepień

W ramach prowadzonej w Unii Europejskiej wspólnej walki z pandemią koronawirusa w większości krajów Wspólnoty w niedzielę rozpoczęła się kampania szczepień. Jako pierwsi - najczęściej w obecności mediów - przeciw COVID-19 zaszczepieni zostali pensjonariusze domów opieki, ich opiekunowie i personel medyczny.

BioNTech i Pfizer złożyły 1 grudnia formalny wniosek o warunkowe pozwolenie na dopuszczenie preparatu do obrotu.

Szczepionka BioNTech/Pfizer jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji.

Szczepionka przeciw COVID-19 firm BioNTech i Pfizer nosi nazwę Comirnaty. Wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama