Reklama

Reklama

Szczepienie dzieci. W Szczecinie telefony rejestracji "rozgrzane do czerwoności"

Od 16 grudnia można w Polsce szczepić przeciw COVID-19 także młodsze dzieci w wieku 5-11 lat. W czwartek pierwsze czterdzieścioro osób z tej grupy wiekowej otrzymało szczepionki w szczecińskim szpitalu "Zdroje". Jak podała rzeczniczka placówki, telefony w rejestracji do szczepień dzieci "są rozgrzane do czerwoności".

- Zaszczepienie dzieci, podobnie jak dorosłych, chroni je przed ciężkim zachorowaniem na COVID-19 oraz ogólnie zabezpiecza przed wystąpieniem samej choroby. U dzieci obserwowane są także ciężkie reakcje po przechorowaniu COVID-19, tzw. PIMS. Szczepienie, chroniąc dziecko przed zachorowaniem na koronawirusa SARS-CoV-2, jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia tego wieloukładowego zespołu zapalnego - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, lekarz kwalifikujący do szczepień w szpitalu "Zdroje" dr Rafał Heryć.

Jak przekazała rzeczniczka szpitala Magdalena Knop, wszystkie terminy udostępnione przez placówkę zapełniły się w ciągu kilku godzin od uruchomienia zapisów, "a telefony w rejestracji nadal rozgrzane są do czerwoności".

Reklama

Julek mówi, że wcale nie bolało

- W najbliższym czasie szczepionkę otrzyma grupa 300 małych pacjentów. Pierwszego dnia w szpitalu 'Zdroje' szczepieniu poddano 40 dzieci - poinformowała rzeczniczka.

Pierwszymi dziećmi, którym podano w czwartek preparat przeciw COVID-19 byli 5-letni Julian i jego 8-letni brat Milan. Jak przekazała rzeczniczka, obyło się "bez łez, bez strachu", a młodszy z chłopców stwierdził, że "wcale nie bolało".

Zdążyć przed feriami

Magdalena Knop dodała, że z rozmów prowadzonych z opiekunami dzieci w punkcie szczepień wynika, iż "o chęci szybkiego zaszczepienia zadecydowała nie tylko oczywista troska o zdrowie i bezpieczeństwo maluchów, lecz także chęć zdążenia z podaniem drugiej dawki jeszcze przed feriami zimowymi, które w naszym województwie przypadają na pierwsze dwa tygodnie lutego".

Kwalifikacji do szczepień dzieci dokonuje lekarz. W szpitalu "Zdroje" wyznaczono odrębny punkt i inne od terminów szczepień dorosłych dni i godziny dla tej grupy wiekowej.

Jedynym zatwierdzonym i dostępnym w Polsce preparatem dla najmłodszych jest szczepionka Comirnaty firm Pfizer/BioNTech w odpowiednio dostosowanej dawce pediatrycznej. Schemat szczepienia tej grupy wiekowej obejmuje dwie dawki podawane w rekomendowanym odstępie minimum 21 dni.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy