Reklama

Reklama

Szczepienia w Polsce. Prezes ARM: Nadal czekamy na informację od firmy Pfizer

- Nadal czekamy na informację od firmy Pfizer na temat zmienionego harmonogramu dostaw szczepionki przeciw COVID-19 - poinformował prezes ARM Michał Kuczmierowski. Zaznaczył, że na podstawie tej informacji będzie ustalony harmonogram dystrybucji szczepionki na najbliższe tygodnie.

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - jak poinformowano - konieczne są modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu.

Reklama

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował, że ARM nadal oczekuje na informację od firmy Pfizer na temat zmienionego harmonogramu dostaw szczepionki do Polski. - Nadal czekamy na informację z Pfizera. Dopiero na tej podstawie będziemy mogli poinformować, jak będzie wyglądał harmonogram dystrybucji szczepionki na najbliższe tygodnie - powiedział Kuczmierowski.

Pytany, kiedy spodziewa się otrzymać tę informację, odpowiedział, że Pfizer obiecał w piątek dostarczyć ją niezwłocznie. - Spodziewamy się jej w każdej chwili - dodał. - To informacja, która pozwoli nam zaplanować szczepienia w najbliższych tygodniach - wskazał.

W poniedziałek ponad połowę mniejsza dostawa

Prezes ARM podał, że wiadomo już, że dostawa, która dotrze do Polski w poniedziałek, "będzie o ponad połowę mniejsza niż to, co było deklarowane". - Wiemy, że to będzie poniżej 180 tys. dawek - podał. Zaznaczył, że dokładna liczba dawek będzie znana dopiero, gdy przesyłka dotrze do magazynu ARM w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. - Tam rozpakujemy przesyłkę, wszystko sprawdzimy, policzymy - powiedział. 

- Kolejnych dostaw nie jesteśmy pewni, na razie nie mamy na ich temat informacji - zaznaczył.

Kuczmierowski zapewnił, że dzięki temu, że od początku akcji szczepień zaplanowany został bufor w postaci przechowywania w magazynach ARM połowy dostarczonych szczepionek, osoby, które przyjęły pierwszą dawkę, mogą czuć się bezpiecznie, że dostaną drugą dawkę szczepionki.

"Musimy opóźnić szczepienia grupy zero"


- Musimy natomiast trochę opóźnić szczepienia grupy zero, konkretnie tych osób z tej grupy, które dopiero mają dostać pierwszą dawkę. Mam nadzieję, że w tym tygodniu będziemy mieli informację o nowych dostawach i wtedy będziemy mogli przeplanować harmonogram szczepień tej grupy - powiedział.

Jednocześnie zapewnił, że zgodnie z harmonogramem od poniedziałku będą realizowane szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, a także szczepienia personelu DPS-ów drugą dawką szczepionki.

Prezes ARM odniósł się też do pytania, czy zmniejszone dostawy szczepionek wpłyną na zaplanowane od 25 stycznia szczepienia seniorów 80+. - Mam nadzieję, że do tego czasu będziemy mieli potwierdzony nowy harmonogram dostaw. Wówczas będziemy mogli potwierdzić, że harmonogram szczepień seniorów nie zmienia się. Na razie nie planujemy takich zmian. Jesteśmy przygotowani na rozpoczęcie szczepień powszechnych zgodnie z planem - powiedział.

Komunikat koncernów Pfizer i BioNTech


W piątkowym komunikacie koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech zapowiedziały, że chcą wrócić do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej od 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone od 15 lutego.

Obecnie trwają szczepienia grupy zero - szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. 18 stycznia mają rozpocząć się szczepienia pensjonariuszy DPS-ów.

Od piątku w Polsce seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia.

Reklama

Reklama

Reklama