Reklama

Reklama

Szczepienia w Polsce. 19 kwietnia pierwszy punkt szczepień powszechnych

- 19 kwietnia otwarcie pierwszego punktu szczepień powszechnych i 16 punktów w ramach pilotażu. W następnych tygodniach powstaną kolejne - powiedział na konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień.

Reklama

W konferencji prasowej wzięli udział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda oraz p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Reklama

- Od wczoraj mogą rejestrować się na szczepienia urodzeni w 1962 roku, od dzisiaj takiej rejestracji mogą dokonać osoby z 1963 roku. Z tych roczników zapisało się łącznie ponad 153 tys. osób. System działa - powiedział Dworczyk. 

Minister dodał, że "w ogóle od wczoraj zapisało się ponad 550 tysięcy osób na szczepienia". - To jest dobra informacja, dlatego że po pewnym spowolnieniu świątecznym dynamika zapisów wraca i z tego bardzo się cieszymy - oświadczył.

20 mln szczepień do końca czerwca

- W tym tygodniu, podobnie jak w zeszłym, planujemy wykonać ponad milion szczepień - zapowiedział szef KPRM. Do końca czerwca rząd planuje wykonać 20 mln szczepień przeciw COVID-19, a do końca sierpnia zaszczepić pierwszą dawką wszystkich chętnych. 

Dworczyk zwrócił uwagę na różnice w dostępności terminów szczepień w różnych miejscach w kraju. W niektórych udaje się zapisać już na drugi dzień, ale są takie, gdzie na najbliższy wolny termin trzeba czekać 29 dni. - Dlatego tworzymy nowe punkty - powiedział.

Punkty szczepień powszechnych od 19 kwietnia

Jak przekazał, NFZ dostosuje do realnych potrzeb siatkę punktów szczepień. Szczegółowe informacje na ten temat zostaną przekazane w czwartek. - 19 kwietnia otworzymy pierwszy punkt szczepień powszechnych i 16 punktów w ramach pilotażu - zapowiedział szef KPRM.

Wskazał, że następne punkty - których będzie kilkaset - będą uruchamiane w kolejnych tygodniach. - Wówczas, kiedy szczepionek będzie tyle w Polsce, żeby można było napełnić nimi te nowo tworzone punkty - wyjaśnił Dworczyk. Zaznaczył, że "6,5 tys. punktów, które cały czas prowadzą szczepienia, będzie nadal funkcjonować". 

Jak powiedział minister, dzisiaj w całej Polsce odbywają się spotkania przedstawicieli NFZ, wojewodów i samorządowców poświęcone tworzeniu Punktów Szczepień Powszechnych. - Dziękujemy samorządowcom, że odpowiedzieli na apel rządu - dodał.

Punkty drive-thru

15 kwietnia z kolei - zgodnie z zapowiedziami - rozpoczną się szczepienia w punktach drive-thru. - Wtedy zostaną wydane też ostateczne wytyczne GIS-u i MZ dotyczące zasad funkcjonowania tych punktów. Jestem przekonany, że od 15 kwietnia będzie przybywać tego rodzaju funkcjonujących punktów - powiedział Dworczyk.

Waldemar Buda zapowiedział z kolei, że ponad 800 mln euro zostanie przeznaczona na zwiększenie efektywności ochrony zdrowia. Jak powiedział zaś rzecznik rządu, parlament wkrótce podejmie decyzję o ratyfikacji Funduszu Odbudowy. 

Kiedy zmiany obostrzeń?

Podczas konferencji prasowej padło też pytanie o żłobki i przedszkola. Jak powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, spodziewa się, że decyzje w sprawie najbliższych dni zostaną ogłoszone jutro. - Dziś o godz. 15 odbędzie się Rada Medyczna z udziałem premiera, jutro zaś posiedzenie sztabu kryzysowego - przypomniał i zaznaczył, że na tych spotkaniach będą dyskutowane ewentualne zmiany w obostrzeniach. 

Wcześniej minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział w RMF FM: "Zakładamy, że już od 19 kwietnia będzie możliwy powrót do przedszkoli. Kluczowe będą dane ze środy i czwartku".

Stan epidemii w Polsce

Od początku epidemii w naszym kraju badania potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 2 599 850 osób z których 59 126 zmarło. Najnowszy raport mówi o 13 227 zakażeniach minionej doby i 644 zgonach. Zgodnie z danymi MZ obecnie w Polsce jest 379 551 aktywnych przypadków zakażenia. Zajętych jest 34 619 łóżek covidowych, pod respiratorami jest 3513 chorych. To o 629 pacjentów i 30 respiratorów więcej niż dobę wcześniej.

Do tej pory wykonano 7 784 384 szczepień przeciw COVID-19, 5 670 769 pierwszą dawką, 2 113 615 - drugą. Minionej doby podano 100 336 zastrzyków. 

Zobacz też: Rzecznik MZ alarmuje: Dzisiejsze wyniki nie są miarodajne

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

93
6
314
1
508
27
116
3
324
9
97
1
501
29
107
5
297
4
529
13
194
4
77
7
62
217
16
192
13
177
9

Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 stwierdzono dotychczas u ponad 136 mln ludzi na świecie, a ponad 2,94 mln zakażonych zmarło.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy