Reklama

Szczepienia przeciw COVID-19. Zapisy przez internet. Od kiedy można się rejestrować?

Rząd zachęca do zapisów na szczepienia przeciw koronawirusowi, które mają ruszyć 15 stycznia. Najpierw możliwość zabezpieczenia się przeciw COVID-19 zyskają m.in. osoby starsze i nauczyciele. Rejestracje będą przebiegać na trzy sposoby, m.in. przez Internetowe Konto Pacjenta. Czy ten system wytrzyma możliwe wielkie zainteresowanie? Wątpliwości na antenie Polsat News wyjaśniała ekspertka.

Rząd ma jeszcze sześć dni, by dopiąć na ostatni guzik system zapisów na szczepienia przeciw COVID-19. Może dojść do sytuacji, gdy w jednym momencie setki Polaków będą chciały się zarejestrować. 

Zdaniem Katarzyny Muszyńskiej, ekspertki ds. bezpieczeństwa danych i informacji z Lex Digital, "nie będzie zaskoczenia", jeśli chodzi o potencjalne zainteresowanie, gdyż Ministerstwo Zdrowia zna liczbę osób uprawnionych do szczepień w danej chwili. 

Zobacz też: Specjalny kalkulator kolejki do szczepienia przeciw COVID-19

Reklama

Oprogramowanie można więc odpowiednio przetestować. Rzecznik rządu informował, że prace są właśnie w tej fazie i przebiegają zgodnie z harmonogramem - mówiła w Polsat News.

Rejestracja za pomocą trzech kanałów

Jak przypomniała, rejestracje będą się odbywać za pomocą trzech kanałów: telefonicznego, z którego skorzystają najpewniej zwłaszcza osoby o ograniczonych kompetencjach cyfrowych, u lekarza pierwszego kontaktu oraz przez sieć na Internetowym Koncie Pacjenta.

- To trzecie narzędzie jest nam dobrze znane, ponieważ bazuje na dostępnych już rozwiązaniach. Do IKP można logować się przez Profil Zaufany lub bankowość mobilną - mówiła Muszyńska.

"Ważna jest zwłaszcza ciągłość działania systemu"

Ekspertka dodała, iż prace nad takimi systemami, jak ten, który posłuży do rejestracji na szczepienia, obejmują zabezpieczanie ewentualnych luk. 

- Trzeba to zrobić na poziomie infrastruktury, wydajności, jak i łączeń - powiedziała. 

Jej zdaniem, ważna jest zwłaszcza ciągłość działania systemu. Jego twórcy przewidują m.in. scenariusze w przypadku przerwy w jego funkcjonowaniu.

Polsat News

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy