Reklama

Reklama

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Ruszają zapisy dla osób w wieku 69 lat

Rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla 69-latków, czyli osób z rocznika 1952. Potrwają trzy dni. Można rejestrować się poprzez infolinię 989, e-Rejestrację, w punkcie szczepień lub za pomocą SMS-a. Ich szczepienie, preparatem firmy AstraZeneca, rozpocznie się 22 marca.

- W czwartek od godz. 6 rano wszystkie osoby z rocznika 1952 mogą zapisywać się na konkretne terminy szczepień przeciw COVID-19 - powiedział w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Jak zaznaczono, na rządowej stronie, w polu poświęconym rejestracji, pierwszeństwo dotyczy najstarszych osób, ale jeśli miną podane terminy, seniorzy z danej grupy wiekowej będą mogli zapisać się później.

"Jeśli 69-latek nie zarejestruje się na szczepienie w dniach 11-13 marca, nadal będzie mógł to zrobić w późniejszym terminie" - podkreślono. 

Reklama

Jak się zapisać?

Zapisu na szczepienie można dokonać na cztery sposoby.

Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Dla dzwoniących z zagranicy - 22 62 62 989. Nie jest potrzebny osobisty kontakt zainteresowanego, bo seniora zgłosić może osoba bliska z rodziny. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba też zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia - przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

Druga droga to elektroniczny zapis poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl, ale, aby to zrobić, trzeba mieć profil zaufany. Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki, inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie.

Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Ich lista dostępna jest TUTAJ.

Ostatni sposób to wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny, wystarczy odpowiedzieć "tak", jeśli nie, należy wysłać wiadomość o treści "nie". Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedz i w czasie pięciu minut przerwa proces rejestracji.

- Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS-a, oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień - zaznaczono.

Po zarejestrowaniu na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie o niej. Należy jednak pamiętać, by nie odpowiadać na SMS-a z innego numeru niż numer 664 908 556 lub 880 333 333. To może być próba wyłudzenia pieniędzy. Zweryfikować należy go TUTAJ.

Szczepienia rozpoczną się 22 marca

Zapisy seniorów w wieku 69 lat ruszają w czwartek od godz. 6 rano, a ich szczepienie szczepionką firmy AstraZeneca rozpocznie się w poniedziałek, 22 marca.

18 marca ma się rozpocząć rejestracja osób w wieku 68 i 67 lat. 22 marca ruszy rejestracja na szczepienie osób w wieku 66 i 65 lat, a 25 marca rejestrować się będą mogły ponownie osoby z grupy 70+.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne