Reklama

Reklama

Szczepienia przeciw COVID-19. Europejska Agencja Leków wzywa do ostrożności wobec rosyjskiego Sputnika V

Europejska Agencja Leków (EMA) wezwała członków Unii Europejskiej do powstrzymania się od wydawania krajowych zezwoleń na rosyjską szczepionkę Sputnik V. EMA dokonuje teraz przeglądu jej bezpieczeństwa i skuteczności.

- Potrzebujemy dokumentów, które moglibyśmy przejrzeć. W tej chwili nie mamy również danych o zaszczepionych osobach. Dlatego pilnie odradzałabym wydawania krajowych zezwoleń w nagłych wypadkach - powiedziała Christa Wirthumer, dyrektorka zarządzająca EMA w wypowiedzi dla austriackiej telewizji ORF.

Reklama

- Możemy mieć szczepionkę Sputnik V na rynku w przyszłości, kiedy zostaną sprawdzone odpowiednie dane. Przegląd ciągły szczepionki rozpoczął się teraz w EMA - dodała. 

Jak stwierdziła, pakiety danych pochodzą od rosyjskich producentów i oczywiście zostaną sprawdzone pod kątem zgodności z europejskimi normami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Gdy wszystko zostanie sprawdzone, będzie również dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej - stwierdziła.

Zobacz też: Minister Adam Niedzielski o możliwości kupienia rosyjskiej szczepionki

Nadzwyczajne posiedzenie 11 marca w sprawie szczepionki Johnson&Johnson

Sputnik V został już zatwierdzony lub jest oceniany do zatwierdzenia w trzech państwach członkowskich UE - na Węgrzech, Słowacji i w Czechach. Urzędnicy UE stwierdzili zaś, że Bruksela może rozpocząć negocjacje z producentem szczepionek, jeśli co najmniej cztery kraje członkowskie o to poproszą.

Christa Wirthumer powiedziała , że Komitet ds. Produktów Leczniczych (CHMP) EMA zwoła nadzwyczajne posiedzenie 11 marca w celu przeglądu szczepionki Johnson&Johnson do użytku w UE.

- Oczekujemy pozytywnej oceny i tego, że że Komisja Europejska szybko udzieli zezwolenia - dodała.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama