Reklama

Reklama

Szczepienia osób niepełnosprawnych. Konferencja prasowa Michała Dworczyka, Pawła Wdówika i Waldemara Budy

- Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych - przekazał szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk.

Jako pierwszy głos podczas konferencji zabrał sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Paweł Wdówik.

- Od początku, kiedy są szczepienia grupy osób niepełnosprawnych, proszę, żeby te grupy były objęte priorytetowym programem szczepień. Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania - zaznaczał. 

Zmiany nastąpią w maju. 

Cztery rozwiązania

- Dzisiaj na spotkaniu z osobami reprezentującymi środowiska zrzeszające osoby niepełnosprawne i ich opiekunów przedstawiliśmy cztery rozwiązania, które od 10 maja będziemy chcieli wprowadzać w życie - zaczął pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. 

Reklama

- Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych - poinformował. Jak przypomniał, docelowo takich punktów będzie w kraju 630, po co najmniej jednym w każdym powiecie. 

- Osoby z tej grupy oraz ich opiekunowie nie będą musieli umawiać się na termin. Wystarczy, że przyjadą na miejsce, zarejestrują się w recepcji i od razu przyjmą preparat. Zaszczepieni będą nie tylko niepełnosprawni, ale i ich opiekunowie - wskazał szef KPRM. 

Dworczyk zapewniał, że wszystko będzie "bardzo proste, będzie się opierało wyłącznie na oświadczeniu, nie będzie potrzeba żadnych innych dokumentów".

Szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności niepełnosprawnych

Ponad od 10 maja rozpoczną się "szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych tzn. w warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, w środowiskowych domach samopomocy, centrach integracji społecznej czy klubach integracji społecznej".

- Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia tak jak niegdyś DPS-y, kiedy rozpoczynaliśmy program szczepień, tak te podmioty będą mogły zwracać się, czy to do punktu prowadzącego szczepienia, czy to do mobilnych jednostek szczepień, zamawiać szczepienie nie tylko dla swoich podopiecznych, ale również dla opiekunów tych osób oraz wszystkich pracowników takich jednostek - zaznaczył Dworczyk.

Jak podkreślił, te zamówienia będą przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych priorytetowo traktowane i dla tych wszystkich osób będą zabezpieczone szczepionki.

Mobilne jednostki szczepień

Szef KPRM mówił także podczas konferencji zaangażowaniu mobilnych jednostek szczepień, czyli o ratownikach medycznych, pielęgniarkach czy położnych, którzy będą indywidualnie wykonywać szczepienia.

- Zgłaszają się takie osoby za pomocą formularza zawieszonego na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, muszą mieć podpisane porozumienie z którymś z punktów szczepień, z tego punktu pobierają określoną liczbę szczepionek i szczepią tych pacjentów, z którymi się umówią na szczepienie - sami sobie ustalając termin, sami sobie ustalając miejsce, a więc forma niezwykle elastyczna i też umożliwiająca dojazd do osób, które mają ograniczoną mobilność, albo do takich punktów, o których mówiłem - wyliczał.

Poinformował ponadto, że "mobilne jednostki szczepień będą szczepiły wyłącznie szczepionkami jednodawkowymi Johnson & Johnson". - Wierzymy, że uruchomienie tego kanału szczepień pozwoli również na szybsze zaszczepienie osób, które mają ograniczoną mobilność, w tym osób niepełnosprawnych - podkreślił.

Przekażą listy niezaszczepionych

Dworczyk mówił także, że od pierwszej dekady maja do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej zostaną z Centrum e-Zdrowie przekazane listy osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione, ze szczególnym wskazaniem na osoby z niepełnosprawnościami. Jak dodał, do POZ-ów skierowana zostanie prośba, aby również te placówki wykazywały aktywność w przekonywaniu swych podopiecznych do szczepień przeciwko COVID-19.

Szef KPRM zaznaczył, że informacje te zostały zaprezentowane podczas piątkowego spotkania, w którym brali udział: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wiceszef tego resortu Paweł Wdówik, wiceminister zdrowia Anna Goławska oraz posłowie.

- Umówiliśmy się na kolejne takie spotkanie, żeby podsumować pierwszy tydzień działania tego systemu w połowie maja. Też zobowiązaliśmy się do tego, że przeanalizujemy możliwości włączenia do tego systemu osób nie tylko o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale też pozostałych osób niepełnosprawnych - zaznaczył Dworczyk. 

Szczepienia w Polsce

Jak wynika z informacji na rządowej stronie poświęconej szczepieniom, w Polsce wykonano dotąd 11 081 369 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami szczepionek firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson, jest 2 852 329 osób.

Ostatniej doby wykonano w kraju 375 456 szczepień - to kolejny dzienny rekord - przekazał Michał Dworczyk. 

Ładowanie...
Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy