Reklama

Reklama

Szczepienia a zgony. Wiceminister zdrowia podał dane

- Jeśli spojrzymy na zgony - to co jest ważne i często podnoszone, że szczepienia mogą powodować śmierć - to mamy stwierdzone 33 przypadki śmierci, mające zbieżność czasową z wykonaniem szczepienia, czyli w odstępie 14 dni po podaniu szczepienia. Nie ma żadnego potwierdzonego zgonu, który miałby mieć związek z wykonanym szczepieniem - mówił w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych.

- Wiele pytań padło o skalę odczynów. Przytoczę tę statystykę niepożądanych odczynów poszczepiennych, według stanu na drugiego grudnia tego roku. Do tego dnia tych niepożądanych odczynów poszczepiennych w skali kraju było 16 349, z tego potwierdzonych już i zweryfikowanych było 13 276 - przekazał Kraska.

421 niepożądanych odczynów, jako kontynuował, skończyło się hospitalizacją.

- W tych danych, które otrzymaliśmy 103 osoby trafiły i zakończyły leczenie w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć. 78 przypadków zanotowano wstrząsu anafilaktycznego, z czego 22 pacjentów było hospitalizowanych, a 13 trafiło do szpitalnego oddziału ratunkowego - wyliczył wiceminister.

Reklama

"Szczepionki są bardzo bezpieczne"

- Jeśli spojrzymy na zgony - to co jest ważne i często podnoszone, że szczepienia mogą powodować śmierć - to mamy stwierdzone 33 przypadki śmierci, mające zbieżność czasową z wykonaniem szczepienia, czyli w odstępie 14 dni po podaniu szczepienia. Nie ma żadnego potwierdzonego zgonu, który miałby mieć związek z wykonanym szczepieniem - podkreślił.

Kraska przypominał, że niepożądane odczyny poszczepienne dzielą się na trzy kategorie - łagodne, poważne i ciężkie. Procentowano najwięcej jest tych odczynów łagodnych - 85,1 proc., poważnych - 11,5 proc., zaś ciężkich - 3,4 proc.

- To pokazuje, jak bezpieczne są szczepionki. Wykonano wiele milionów, ponad 43 mln, szczepień. Te szczepienia są bardzo bezpieczne i skuteczne - akcentował.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy