Reklama

Reklama

Szczepienia 16- i 17-latków. Premier zapowiada

​- W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16 i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej części społeczeństwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej w nowo otwartym Centrum Chorób Rzadkich im. Fundacji Polsat.

Premier po raz kolejny podkreślił, że dostępność do szczepionek powinna być jak najszersza.

- Na ten temat dyskutowaliśmy na posiedzeniu Rady Europejskiej w Porto w Portugalii. I tak, owszem, ja byłem jedną z osób, które bardzo głośno wołały o uwolnienie patentów, udostępnienie szczepionek, wykorzystanie linii produkcyjnych we wszystkich możliwych obszarach, tak żeby szczepić można było jak najszerzej - powiedział Morawiecki.

Luzowanie obostrzeń. Kina i teatry otwarte wcześniej niż planowano

Zwrócił uwagę, że zdaniem ekspertów konieczne jest jak najszybsze zaszczepienie jak największej części populacji.

Reklama

- Dlatego w ślad za badaniami z firmy Pfizer, które przyszły i potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa - poinformował szef rządu.

Szczepienie możliwe w czerwcu

Kilka dni temu o szczepieniach nastolatków powyżej 16. roku życia mówił prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak. Przekazał, że w optymistycznej wersji nastąpi to w czerwcu.

Cessak przypomniał w Radiu Plus, że szczepionka Pfizera przeciwko COVID-19 została sprawdzona w badaniach klinicznych pod kątem podawania jej młodzieży w wieku 16-18 lat; a rejestracja została dokonana w grudniu 2020 r. Pytany, dlaczego te osoby nie mogły być od razu szczepione, wskazał, że szczepiono najpierw ludzi w grupach ryzyka - starszych i z chorobami przewlekłymi.

- Minister zdrowia zapowiedział, że w drugiej połowie maja będą ogłoszone zagadnienia dotyczące szczepienia właśnie od 16. roku życia. Myślę, że to jest dobry czas, bo wakacje się zbliżają, a wiemy też, że inne kraje podążają za szczepieniem nastolatków w tej grupie wiekowej - dodał.

Plan zaszczepienia młodszych dzieci

Cessak wskazał, że w czerwcu spodziewana jest kolejna rekomendacja Europejskiej Agencji Leków dot. stosowania szczepionki Pfizera przeciwko COVID-10 wśród dzieci powyżej 12. roku życia.

Cessak przyznał, że jest szansa na szczepienie dzieci od 12. roku życia w wakacje, "bo jedna piąta osób, które chorują to są dzieci". 

Zielone światło dla szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat dały już Stany Zjednoczone i Kanada.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje