Reklama

Reklama

Świętokrzyskie: Kolejni zakażeni po weselu we Wrocieryżu. Powiat pińczowski żółtą strefą

Powiat pińczowski znalazł się w tzw. żółtej strefie zagrożenia w związku ze wzrostem infekcji koronawirusem. Wiąże się to z wprowadzeniem obostrzeń m.in. w zakresie organizacji wesel, imprez sportowych i kulturalnych. "Sytuacja jest opanowana" - mówi dyrektor sanepidu w Busku-Zdroju, Krzysztof Socha.

Ogniskiem zakażeń w powiecie pińczowskim było jedno z wesel, które w połowie lipca odbyło się we Wrocieryżu. Zainfekowanych jest 37 osób uczestniczących w imprezie. 

W czwartek (6 sierpnia) zakażenie potwierdzono u kolejnych 12 weselników (mieszkańcy powiatu jędrzejowskiego). Ponadto w zaledwie kilka dni w powiecie pińczowskim zdecydowanie wzrosła liczba objętych kwarantanną, z ok. 300 na początku tygodnia do 465 osób w czwartek.

"Wzrost jest związany z tym weselem. Osoby, które nie miały świadomości, że są zakażone, poszły do pracy, spotykały się z innymi mieszkańcami" - poinformował państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Busku-Zdroju Krzysztof Socha.

Reklama

Zasady w żółtej strefie

W związku ze wzrostem liczby osób zakażonych i przebywających na kwarantannie powiat pińczowski został objęty tzw. żółtą strefą, w której obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia. Ogłosił to w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W żółtej strefie liczba uczestników wesel nie może przekroczyć 100 osób. Będzie również obowiązek rejestracji uroczystości. Według zapowiedzi resortu zdrowia możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dotyczące ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

"Jesteśmy w kontakcie z policją i starostwem pińczowskim. Będziemy wymagać od mieszkańców, aby wszystkie ograniczenia były respektowane. Jeżeli będą potrzebne wyrywkowe kontrole, będziemy je prowadzić" - zapewnia inspektor sanitarny w Busku-Zdroju.

Zaznaczył, że w powiecie pińczowskim widać poprawę w zakresie przestrzegania obostrzeń sanitarnych. "Myślę, że ta sytuacja, nawet bez obostrzeń, bardzo się poprawiła. Widać, że mieszkańcy bardziej poważnie podchodzą do ustalonego reżimu sanitarnego i obostrzeń z tym związanych" - dodał.

Ponieważ na weselu we Wrocieryżu byli pracownicy dwóch urzędów - miejskiego w Pińczowie i gminy w Michałowie - w obu placówkach wszczęto dodatkowe procedury sanitarne. Budynki urzędów zdezynfekowano i ograniczono bezpośrednie przyjęcia mieszkańców.

Liczby z woj. świętokrzyskiego

W czwartek w woj. świętokrzyskim zanotowano 30 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 

W sumie, od początku pandemii w regionie stwierdzono 1044 zachorowania na COVID-19, w tym 45 zgonów i 818 ozdrowień.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy