Reklama

Reklama

Strefy żółte i czerwone. Nowy komunikat resortu zdrowia

Zgodnie z nowym komunikatem Ministerstwa Zdrowia - w strefie żółtej znalazły się trzy powiaty. Z kolei w strefie czerwonej nie ma już żadnego regionu - podano.

Trzy powiaty w strefach to znaczący spadek względem dziesięciu, jakie były na liście do tej pory. 

W żółtej strefie znalazły się trzy powiaty: limanowski (Małopolska), tatrzański (Małopolska) i gostyński (Wielkopolska). Czerwonych stref nie ma już w ogóle. 

Z kolei powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzeniami to: kluczborski (opolskie), nowotarski (Małopolska), aleksandrowski (kujawsko-pomorskie), głubczycki (opolskie) i myślenicki (Małopolska). 

"Dobre wiadomości"

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazał podczas czwartkowej konferencji, że "ma tylko dobre wiadomości, bo po raz pierwszy od wprowadzenia w Polsce podziału na powiaty z obostrzeniami, czyli strefy żółte i czerwone, w strefie czerwonej nie ma aktualnie żadnego powiatu" - podkreślił.

Reklama

Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

Zobacz też: Nowe zakażenia koronawirusem - ile i gdzie? Najnowsze dane

Jakie zasady obowiązują w strefach?

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób - jedna na 10 mkw. 

W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wynosi 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. 

Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. 

W siłowniach limit - jedna osoba na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje