Reklama

Reklama

Środa Popielcowa 2021. Są specjalne zalecenia

17 lutego wypada Środa Popielcowa, potocznie nazywana również Popielcem. To pierwszy dzień wielkiego postu w Kościele Katolickim, podczas którego głowy wiernych zgromadzonych w kościołach posypywane są przez kapłanów popiołem. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, nabożeństwa będą wyglądały jednak nieco inaczej. Specjalne zalecenia wydała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Wierni, którzy będą uczestniczyli w nabożeństwach w Środę Popielcową, muszą liczyć się z pewnymi zmianami. Dodatkowe środki bezpieczeństwa mają za zadanie zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Procedury zawarto w specjalnej nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, podpisanej przez prefekta kard. Roberta Saraha oraz sekretarza, abp. Arthura Roche.

"(...) po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu go wodą święconą w milczeniu, kapłan zwraca się do obecnych, recytując jeden raz formułę, którą znajdujemy w Mszale Rzymskim: 'Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię' albo 'Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz'. Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą, lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów" - czytamy. 

Reklama

Poza tym należy pamiętać, że w kościołach trzeba zasłaniać usta i nos (nie dotyczy to osób sprawujących kult), a także zachować dystans co najmniej 1,5 m. Limit osób w świątyniach to jedna osoba na 15 m kw.

Msza w Środę Popielcową nie jest obowiązkowa. Wiernych obowiązuje tego dnia post ścisły - jeden posiłek do syta oraz powstrzymanie się od pokarmów mięsnych.

Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy