Reklama

Reklama

Spotkanie premiera z opozycją w sprawie epidemii. KO przedstawi pięć postulatów

- Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej na spotkaniu z premierem będą żądali: przeznaczenia pięciu mld zł na walkę z COVID-19, przeprowadzania 100 tys. testów dziennie, zakupu 10 mln szczepionek na grypę, poprawy dostępu do służby zdrowia i informacji szefa rządu na posiedzeniu Sejmu - poinformował lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

We wtorek po południu (13 października) ma dojść do wideokonferencji premiera Mateusza Morawieckiego z politykami opozycji - mają omówić sytuację związaną z rozwojem epidemii koronawirusa.

Budka poinformował na konferencji prasowej, że Koalicję Obywatelską na spotkaniu reprezentować będą szef klubu KO Cezary Tomczyk oraz szefowa senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera, którzy przedstawią Morawieckiemu pięć postulatów. - Idziemy tam po to, żeby zażądać od premiera Morawieckiego i tego rządu konkretnych rozwiązań, które mają na celu realną walkę z COVID-19 - oświadczył.

Reklama

Szczegóły postulatów

Pierwsze żądanie KO dotyczy utworzenia specjalnego funduszu na walkę z COVID-19 w wysokości co najmniej pięciu mld zł. W ocenie szefa PO środki te powinny być przeznaczone m.in. na zakup szczepionek, respiratorów czy na wynagrodzenie dla medyków.

Kolejnym postulatem KO jest przeprowadzanie 100 tys. testów na koronawirusa dziennie. - 100 tys. testów dziennie to powinno być minimum, które zagwarantuje realne odseparowanie osób, które są chore od osób zdrowych - oświadczył Budka.

Trzecie żądanie dotyczy zakupu w trybie interwencyjnym 10 mln szczepionek na grypę. - Kumulacja sezonowej grypy i koronawirusa może przynieść bardzo tragiczne efekty - podkreślił szef PO.

Budka postulował też potrzebę zapewnienia lepszego dostępu do służby zdrowia dla pacjentów ze schorzeniami innymi niż COVID-19. - Całkowicie niezrozumiałe i niedopuszczalne jest powierzanie koordynacji w zarządzaniu brakującymi łóżkami szpitalnymi dyrektorom szpitali. To wojewoda i administracja rządowa odpowiedzialni są za zarządzanie kryzysowe - mówił lider PO.

Piąte żądanie dotyczy przedstawienia przez premiera na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu pełnej informacji o stanie służby zdrowia w Polsce. - Żądamy również, by takie dane były udostępniane na bieżąco. Czas skończyć z PR-owskim picem, który jest stosowany przez ten rząd. Czas mówić w sposób odpowiedzialny, jasny i czytelny - oświadczył Budka.

Według niego "te pięć postulatów to warunek niezbędny do tego, aby wyprowadzić Polskę z chaosu".

Reklama

Reklama

Reklama