Reklama

Reklama

Sopot: Nie będziemy zatrudniać osób niezaszczepionych

Nie będziemy zatrudniać osób niezaszczepionych. Oczekujemy także jednoznacznych działań ze strony rządu, aby nie było kolejnej fali i kolejnego lockdownu - powiedział w rozmowie z portalem zdrowie.trojmiasto.pl Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. Magistrat wskazuje, że ze szczepień skorzystało już 95 proc. pracowników, a każdy ubiegający się o pracę, musi poświadczyć fakt przyjęcia preparatu. Jak podkreślają władze Sopotu, ich miasto ma jeden z najwyższych poziomów wyszczepienia. - Szczepionki są dostępne od ręki, każdy może się zaszczepić bez rejestracji w centrum kurortu - dodał Skwierawski.

- Od kiedy szczepienia są dostępne, zachęcamy do nich i ułatwiamy szczepienia urzędników, czy branży turystycznej - powiedział Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

- Od miesięcy zachęcamy także mieszkańców, aby się szczepili, tworzymy miejsca szczepień. Warta podkreślenia jest dobra współpraca z sopockimi księżmi oraz biskupem ewangelickim, którzy zachęcają do szczepień, dlatego w Sopocie mamy jeden z najwyższych poziomów osób zaszczepionych. W centrum miasta, przy kościele św. Jerzego do końca sierpnia stoi kontener, w którym można się szczepić bez rejestracji, od ręki właściwie - dodał samorządowiec. 

Reklama

Szczepienia. Trzeba mieć zaświadczenie

Władze Sopotu podkreślają, że w magistracie pracę otrzymają tylko te osoby, które przedstawiły zaświadczenie o szczepieniu. - Nie będziemy zatrudniać osób niezaszczepionych. Oczekujemy także jednoznacznych działań ze strony rządu, aby nie było kolejnej fali i kolejnego lockdownu - wskazał Skwierawski. 

Władze Sopotu przekazały, że poziom wyszczepienia wśród pracowników magistratu kształtuje się na poziomie niemal 95 proc. Podobny pułap osiągnięto w innych jednostkach miejskich. 

Czytaj też: Papież Franciszek: Szczepienia przeciw COVID-19 to akt miłości

Gdynia z mniejszym zainteresowaniem szczepieniami

W porównaniu z Sopotem, w Gdyni zainteresowanie szczepieniem było słabsze. 

- W czerwcu wysłano do pracowników Urzędu Miasta i innych jednostek organizacyjnych ankietę z prośbą o dobrowolne i anonimowe wypełnienie informacjami na temat szczepień przeciw COVID-19 - powiedział w rozmowie z portalem zdrowie.trojmiasto.pl, Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.

Według niego większość pracowników jest w pełni zaszczepionych.- 75 proc. pracowników zadeklarowało, że jest zaszczepione co najmniej jedną dawką szczepionki, a kolejne 10 proc. zadeklarowało zamiar zaszczepienia się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy - powiedział Rafał Klajnert.

Gdańsk bez informacji o szczepieniach wśród pracowników

Gdański magistrat nie ma danych o poziomie wyszczepienia wśród pracowników. 

- Urząd Miejski w Gdańsku nie posiada i nie zbiera informacji o poziomie zaszczepienia pracowników - podkreśliła Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. 

- Nie ma także restrykcji ani szczególnych regulacji dla osób niezaszczepionych - dodała. Mimo że gdański urząd miejski nie gromadzi danych o szczepieniach wśród pracowników, jego przedstawiciele podkreślają, że promują i zachęcają pracowników do przyjęcia preparatu.

Czytaj też: Szczepienia w Izraelu. Trzecia dawka dla każdego powyżej 12. roku życia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama