Reklama

Reklama

Sławomir Broniarz o zamknięciu szkół: Jedyna możliwa decyzja

- Dochodziło do indywidualnych decyzji samorządowców o zawieszeniu zajęć. Teraz odgórnie taką decyzję podjęła strona rządowa i trzeba ją oceniać jako jedyną możliwą w zaistniałej sytuacji – tak szef ZNP Sławomir Broniarz skomentował w rozmowie z Interią decyzję o zamknięciu szkół w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od poniedziałku zamknięte będą wszystkie placówki oświatowe, a także szkoły wyższe na dwa tygodnie. 

Co z egzaminami? 

Jak powiedział Interii Sławomir Broniarz, za ponad miesiąc odbędzie się egzamin ósmoklasisty, co też trzeba uwzględniać. - Kompetencje w tym zakresie ma minister edukacji narodowej na podstawie specustawy. Minister jest operatorem kalendarza i to do jego decyzji będzie należeć kwestia egzaminów ósmoklasisty, egzaminów maturalnych. Czy odbędą się one w terminie? Będzie to zależeć od wielu czynników - mówi szef Związku Nauczycielstw Polskiego.  

Reklama

Pytany o to, czy materiał dydaktyczny powinien być w przyszłości "odpracowany", stwierdził, że to zależy "od indywidualnych uwarunkowań szkoły, od planów nauczania i tego, jak dużo materiału z poszczególnych przedmiotów przepadnie".    

- Mam nadzieję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna uwzględni ten element w kontekście przygotowania testów, jeśli okazałoby się, że część materiału nie zostanie zrealizowana. Powinno to być uwzględnione, bo nic nie może dziać się kosztem dziecka - powiedział Interii Broniarz. 

Broniarz: Wielki test z odpowiedzialności

Choć szkoły będą zamknięte od poniedziałku, premier zaapelował, by w miarę możliwości nie posyłać dzieci do szkół już jutro. Od jutra nie będzie też w placówkach oświatowych zajęć lekcyjnych. 

Czy lepiej dopilnujemy dzieci w domu niż w szkole?

- To bardzo ciekawe pytanie, bo to pytanie do nas wszystkich, czy uda nam się zdać ten wielki test z odpowiedzialności. Paradoksalnie cała gorączka związana z koronawirusem może nam pomóc w tym kontekście - przyznaje szef ZNP. 

Więcej na temat zamknięcia szkół czytaj tutaj 

Reklama

Reklama

Reklama