Reklama

Reklama

Śląskie: Podwoiła się liczba zakażonych górników. 1,1 tys. ma koronawirusa

Liczba górników, u których potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, wzrosła. W czwartek (6 sierpnia) poinformowano o 1164 chorych - wynika z danych kopalń i spółek węglowych. W ciągu trzech tygodni liczba zakażonych się podwoiła.

Jak wynika z przekazanych w czwartek rano statystyk, z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się obecnie 842 górników z Polskiej Grupy Górniczej (PGG), 219 z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach i 103 z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Dane te nie uwzględniają jeszcze wszystkich wyników najnowszych, trwających także w tym tygodniu, badań przesiewowych w wybranych kopalniach.

W PGG minionej doby liczba osób zakażonych wzrosła o 90, z czego najwięcej nowych przypadków (50) przypada na rybnicką kopalnię Chwałowice, gdzie trwają badania przesiewowe całej 2,8-tys. załogi. Łącznie zachorowały tam dotąd 152 osoby. W kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej potwierdzono dotąd 500 przypadków koronawirusa (od środy wzrost o 12), a w kopalni Marcel w Radlinie - 55.

Reklama

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 2799 pracowników, z których 1957 osób (69 proc.) to ozdrowieńcy. Choruje 842 pracowników, a 1108 jest w kwarantannie.

Wirus w dalszym ciągu szaleje w kopalniach

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej w czwartek przybyły dwa nowe przypadki zakażenia - obydwa w kopalni Budryk w Ornontowicach. Od początku epidemii w kopalniach JSW koronawirusem zaraziły się 4072 osoby, a wyzdrowiało 3969 (niespełna 97,5 proc.). 48 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 103 górników.

W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do czwartku zanotowano 286 przypadków SARS-CoV-2 (od środy przybyło 8 nowych zachorowań). Wyzdrowiało 67 osób, a nadal choruje 219. 99 pracowników zakładu przebywa w kwarantannie.

"Dane te obejmują wyniki wtorkowych testów - z 220 przebadanych próbek osiem było dodatnich. Dzisiaj przeprowadzana jest kolejna seria badań" - poinformowała rzeczniczka kopalni Silesia Małgorzata Bajer. 

Najwięcej zakażeń w kraju

Łącznie, według czwartkowych danych spółek węglowych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 7747 górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) oraz prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało 6583 pracowników kopalń, czyli niespełna 85 proc. wszystkich zakażonych.

Według danych sanepidu w woj. śląskim - gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń - koronawirusa wykryto u 17 229 osób (w czwartek poinformowano o 137 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 403 zmarły. W regionie wyzdrowiały 14 582 osoby, czyli ponad 84,6 proc. wszystkich zakażonych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy