Reklama

Reklama

Skokowy wzrost zakażeń w Polsce. Rzecznik MZ: Ogniska są rozproszone

- Mamy dziś najwyższy wynik w historii zakażeń koronawirusem w Polsce. (...) Współczynnik zakażalności w kraju jest zdecydowanie powyżej 1. To znaczy, że epidemia się rozwija - powiedział na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał, że w tej chwili w Polsce mamy rozproszone ogniska zakażeń. Zapowiedział również, że w strefach żółtych i czerwonych zostaną wprowadzone nowe obostrzenia. - Będą dotyczyły spotkań międzyludzkich - poinformował.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (25 września) o 1587 nowych przypadkach zakażeń w naszym kraju. Zmarły też kolejne 23 osoby .

- Mamy dziś najwyższy wynik w historii zakażeń koronawirusem w Polsce - podkreślił Wojciech Andrusiewicz. 

Rozproszone ogniska koornawirusa

Reklama

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał, że duży wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa nie wynika z dużych ognisk zakażeń. 

- To wynik naszego powrotu do normalności. Mamy korki na ulicach, ludzi w tramwajach, ludzi w autobusach, powrót z pracy bezpośredniej z pracy zdalnej. Mamy dużo więcej kontaktów niż na wiosnę i w lecie, interakcji jest więcej. Ogniska są rozproszone, często z imprez domowych, z zakładów opieki zdrowotnej. Mamy też do czynienia z szeregiem mniejszych ognisk w zakładach pracy - wyjaśnił Andrusiewicz.

- Nie możemy powiedzieć, że dominuje jedno ognisko zakażeń - podkreślił rzecznik MZ.

Dzisiejszy wynik to także - jak przekazał Andrusiewicz - pokłosie odwiedzin w domach opieki społecznej. - Poprosiliśmy Ministerstwo Rodziny o zablokowanie możliwości odwiedzin - przypomniał. 

"Epidemia się rozwija"

- Współczynnik zakażalności w kraju jest zdecydowanie powyżej 1. To znaczy, że epidemia się rozwija. Na to musimy być gotowi - przekazał. 

- Wyniki pokazują dobitnie jedno: maseczka, dystans, higiena rąk - to jest nam potrzebne - zaznaczył rzecznik MZ.

Ładowanie...

Wzrost zakażeń w miastach

Rzecznik zwrócił uwagę na wzrost zakażeń w miastach: w Warszawie, Krakowie czy Sopocie. - Widzimy, że możemy się zakazić na ulicach, nie stosując rygoru sanitarnego. Maseczki nam są niezbędne, jeżeli nie będziemy ich stosować, to zakażeń będzie więcej - mówił.

- Musimy powrócić do reżimu sanitarnego - zaapelował.

Rzecznik MZ podkreślił też, że coraz częściej występują zakażenia bezobjawowe albo niskoobjawowe. - Wirus jest mniej zjadliwy - powiedział.

30 proc. zajętych łóżek w szpitalach

Andrusiewicz był też pytany o to, czy szpitale są gotowe na przyrost zachorowań. - Na dziś nie przewidujemy, żebyśmy mieli problem z dostępem do łóżek - podkreślił.

Poinformował, że w tej chwili w szpitalach zagwarantowane są łóżka na poziomie ponad 6,3 tys. dla pacjentów typowo covidowych. 

- Dziś mówimy o zajętości łóżek na poziomie 30 proc., tych, które mamy w dyspozycji. Ale cały czas podkreślamy, że mamy bufor stworzenia nowych łóżek, nowych oddziałów i tak też będziemy czynić, jeżeli nagle wzrosłaby liczba osób hospitalizowanych - powiedział rzecznik MZ. 

Będą nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych

Andrusiewicz przekazał, że w strefach czerwonych i żółtych zostaną wprowadzone nowe obostrzenia. O szczegółach ma poinformować w przyszłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Najprawdopodobniej nowe obostrzenia w niedługim czasie się pojawią. Będą to obostrzenia dotyczące możliwości spotkań międzyludzkich, kontaktów - zapowiedział. 

W przyszłym tygodniu resort zdrowia ma też zaprezentować prognozę zakażeń na najbliższe tygodnie.

Ładowanie...

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

680
18
660
14
1018
20
157
11
849
26
461
13
806
18
201
10
512
10
2098
35
743
14
353
10
960
11
1050
20
395
21
406
8

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama