Reklama

Reklama

Skokowy wzrost zakażeń w Polsce. Abp Polak: Prosimy wiernych o przestrzeganie zasad w kościołach

Prymas Polski abp Wojciech Polak w rozmowie z Interią apeluje do wiernych o przestrzeganie zasad sanitarnych obowiązujących w kościołach w związku z epidemią koronawirusa. - Zależy nam na tym, żeby z jednej strony zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa i ostrożności, a z drugiej, żeby umożliwić wiernym dostęp do świątyń (...). Maseczka, dystans, dezynfekcja - przypomina.

Epidemia koronawirusa w Polsce zdecydowanie przyspiesza. W czwartek (7 października) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4280 nowych zakażeniach i 76 zgonach. Tym samym pobity został rekord zakażeń z poprzedniego dnia (6 października), gdy zaraportowano 3003 przypadki zakażenia i 75 zgonów.

Od soboty (10 października) ponad 100 powiatów znajdzie się w strefach żółtej i czerwonej. Obowiązywać tam będą surowsze obostrzenia.

Limit wiernych w kościołach w strefie czerwonej

Reklama

Dodatkowe restrykcje dotyczą też kościołów. 

W strefie czerwonej liczba osób, które mogą przebywać w świątyni została ograniczona od 50 proc. W strefie żółtej nie wprowadzono na razie limitu wiernych.

W kościołach na terenie całego kraju obowiązuje również obowiązek zakrywania ust i nosa.

Prymas apeluje o przestrzeganie zasad sanitarnych

Do funkcjonowania kościołów w czasie epidemii odniósł się w wywiadzie dla Interii abp Wojciech Polak.

- Będziemy uważnie sprawdzać, jakie ograniczenia ustala Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zależy nam na tym, żeby z jednej strony zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa i ostrożności, a z drugiej, żeby umożliwić wiernym dostęp do świątyń. Na pewno nie będziemy występować przeciwko państwowym obostrzeniom. Dziś jedynie strefy czerwone ograniczają liczbę osób na mszach świętych. Poza tym zawsze obowiązują zasady - maseczka, dystans, dezynfekcja. I o to prosimy wiernych - apeluje Prymas.

- Czas podwyższonego ryzyka się nie skończył. (...) Dziś, pilnując odpowiednich zasad bezpieczeństwa, można wrócić do formy charakterystycznej dla Kościoła - czyli wspólnotowości - mówi abp Polak.

Co ze Wszystkimi Świętymi?

Coraz więcej obaw budzi także kwestia wizyt na cmentarzach 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych. Zarządcy cmentarzy zapowiadają, że sami nie będą ograniczać dostępu do nekropolii. 

Na szczeblu rządowym nie zapadły w tej sprawie na razie żadne decyzje. 

- Obecnie na cmentarzach obowiązuje nakaz dystansu w strefie zielonej, a w strefach żółtej i czerwonej obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Natomiast podczas odprawiających się mszy czy procesji na cmentarzach, każda osoba w nich uczestnicząca ma obowiązek zasłaniania twarzy bez względu na to, w jakiej strefie się znajduje - podkreślał w środę (7 października) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama