Reklama

Reklama

Senator KO Artur Dunin zakażony koronawirusem

Senator Koalicji Obywatelskiej Artur Dunin jest zakażony koronawirusem. O swej chorobie dowiedział się w poniedziałek 3 sierpnia po wykonaniu testu na SARS-Cov-2. Polityk przebywa obecnie w domu.

Senator przekazał też, że obecnie przebywa w domu, choć ma gorączkę. Przyznał, że w sobotę brał udział w obchodach 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przez cały czas nosił jednak maseczkę.

Jako pierwszy o zakażeniu senatora Dunina informował Onet.

Zakażony też senator Libicki

W sobotę 1 sierpnia inny parlamentarzysta - Jan Filip Libicki z PSL-Koalicji Polskiej - poinformował na Twitterze, że ma koronawirusa.

Zapowiedział wówczas, że powiadomi sanepid o wszystkich osobach, z którymi miał bezpośredni kontakt w ostatnim czasie. Później w rozmowie z TVN24 przekazał, że byli to m.in. szef Kancelarii Senatu Piotr Świątecki oraz dyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Grzegorz Furgo. 30 lipca senator Libicki prowadził posiedzenie senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, a dwa dni wcześniej brał udział w obradach Rady Naczelnej PSL.

Reklama

Jak poinformował z kolei szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, senator przebywa obecnie w szpitalu w Poznaniu. "Czuje się dobrze" - dodał. 

Libicki, odpowiadając na pytania innych użytkowników Twittera o stan swego zdrowia, napisał, że ma kaszel i gorączkę.

Koronawirus w Senacie

Jesteśmy w ciągłym kontakcie z władzami sanitarno-epidemiologicznymi, prawdopodobnie w środę zorganizujemy możliwość przebadania się senatorów na obecność koronawirusa - w Senacie lub w technologii drive-thru - poinformował w poniedziałek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Jak poinformował, obecnie konsultowane są różne formy przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa. Dodał, że każdy z senatorów, który zdecyduje się na zrobienie testu komercyjnie, otrzyma odpowiednie dofinansowanie z Izby Wyższej.

Grodzki poinformował, że Libicki kontaktował się również z posłami, w tym wicemarszałkami Sejmu. Podkreślił, że on osobiście nie kontaktował się z senatorem Libickim z uwagi na to, że przebywał na urlopie.

Co ze Zgromadzeniem Narodowym?

Podkreślił też, że jest w kontakcie z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, z którą przyjęli zasadę, że zgodnie z obowiązującymi standardami zaplanowane na 6 sierpnia Zgromadzenie Narodowe będzie odbywało się w reżimie pandemii.

Jak dodał marszałek szczegółowy list w sprawie warunków zorganizowania Zgromadzenia Narodowego przesłał już Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. "Nową rzeczą jest to, że nie wystarczy zwykła maska, jaką wielu z nas nosi, tylko musi być ta maska o podwyższonym poziomie zapobiegającym przenikalność zarazków; będzie też dystans społeczny" - zaznaczył Grodzki.

Ponadto - jak mówił - część senatorów, którzy znajdą się w kwarantannie nie będzie mogła wziąć udziału w posiedzeniu. Część deklarowała, że nie planowała w nim brać udziału - zaznaczył.

Na 6 sierpnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała Zgromadzenie Narodowe, które zbierze się w Sejmie. Przed Zgromadzeniem Andrzej Duda złoży przysięgę obejmując urząd prezydenta na drugą kadencję.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje