Reklama

Reklama

Rzecznik resortu zdrowia: Egzekucja obostrzeń musi być skuteczniejsza

- Egzekucja obostrzeń związanych z pandemią, szczególnie wymogu dotyczącego zakrywania nosa i ust w określonych sytuacjach, musi być skuteczniejsza. Mamy nazbyt poważną sytuację epidemiczną, by pozwalać na tolerowanie obchodzenia prawa – podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Minister zdrowia Adam Niedzielski i komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk przedstawili we wtorek (6 października) propozycje rozwiązań umożliwiających lepsze egzekwowanie prawa związanego z walką z epidemią.

Reklama

Szef resortu zdrowia ogłosił politykę "zero tolerancji" dla nieprzestrzegania ograniczeń. Zapowiedział m.in., że z obowiązku zakrywania ust i nosa - przy pomocy m.in. maseczki, części odzieży czy przyłbicy - będą zwolnione osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

- Sytuacje, w których nie ma obowiązku noszenia maseczki, pozostają niezmienne, bo one są już dość precyzyjnie określone. Mówimy tu o zaburzeniach rozwoju, zaburzeniach psychicznych czy niepełnosprawności intelektualnej, a także o sytuacji, w której dana osoba ma trudności w samodzielnym zakrywaniu nosa i ust - wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia.

Zaznaczył, że aby nie dochodziło do nadużyć, jakie dostrzegała w ostatnim czasie policja, niezbędne jest wprowadzenie konieczności udokumentowania każdej z wymienionych sytuacji zaświadczeniem lekarskim bądź innym dokumentem, który potwierdzi niepełnosprawność.

"Kończymy z tym"

- Okłamywanie policji to nie odwaga, ale egoizm i narażanie innych. Dlatego kończymy z tym. Kończymy też m.in. z udostępnianiem miejsc do tańczenia w lokalach gastronomicznych, czyli m.in. z imprezami w pubach. Kreatywność właścicieli jest spora, więc wprowadzimy jasny przepis - wskazał Andrusiewicz.

- Mamy nazbyt poważną sytuację epidemiczną, by pozwolić sobie na tolerowanie obchodzenia prawa - podkreślił.

Koronawirus w Polsce

12433
285
28342
405
33856
716
6302
140
11449
250
3490
36
19243
466
6472
121
15842
343
29341
571
10523
125
5229
90
4735
67
12977
198
5771
59
8681
147

Minister zapowiedział szereg zmian

Minister Niedzielski mówił we wtorek, że zostanie wprowadzona m.in. minimalna odległość między zgromadzeniami - co najmniej 100 metrów. Ma to wyeliminować praktykę zgłaszania kilku zgromadzeń w jednym miejscu, by obejść wymogi dotyczące liczby uczestników.

W strefie czerwonej pojawić się ma nowe obostrzenie - ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godz. 22. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

Niedzielski zapowiedział też, że resort wykorzysta system alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do informowania mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy. W piątki po południu Ministerstwo Zdrowia planuje wysłać SMS-y do mieszkańców z informacją o wprowadzeniu w danym powiecie strefy żółtej lub czerwonej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje